Son dönemlerde birçok alanda 3D yazıcılar ile üretilmiş ürünler görmeye başladık. Peki 3D yazıcı nedir? 3D yazıcılar ile neler yapılabilir?

 3D Yazıcı Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilgisayar ortamında tasarlanan bir ürünün ya da aracın gerçek hayatta somut bir hammadde ile oluşturulmasını sağlayan makineler 3D yazıcı denir. 3D yazıcılar ile bilgisayarlarınızda tasarlamış olduğunuz süs eşyasını, telefon kılıfını, bir cihazın prototipini hatta kendinize ait bir tasarımın çıktısını alabilirsiniz.
Plesk Panel SSL Yükleme ve CSR Kodu Oluşturma


3D Yazıcılar Nasıl Çalışır?

3D yazıcı üzerinden ürün çıktısı alabilmeniz için ilk olarak sanal ortamda ürününüzü 3 boyutlu olarak tasarlamanız gerekmektedir. Tasarımlarınızı AutoCAD, 3DsMax, Solidworks gibi programlarda tasarlayabilirsiniz. 3D yazıların tasarlamış olduğunuz tasarımı algılayarak çıktı alabilmesi için oluşturmuş olduğunuz tasarımı. .stl uzantısında dışa aktarmanız gerekmektedir. Bunun çıktı alacağınız herhangi bir uzantı ile tasarımınızı yazdırmazsınız. .stl uzantısındaki tasarımınız için yazdırma istediği gönderdiğiniz zaman yazıcınız içerisindeki hammadde işlenerek tasarım formuna dönüştürülür ve tasarımınız oluşturulmaya başlanır. Tasarımınızın tamamlanma süresi yapmış olduğunuz tasarıma ve detaylarına bağlı olarak değişlik göstermektedir.

3D Yazıcı Kullanım Alanları Nelerdir?

3D yazıcılar aklınıza gelebilecek her alada kullanılabilen ürünlerdir. Sağlık sektöründen tutunda gıda sektörüne kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Günlük hayatımızda daha çok eğitim amaçlı ve hediyelik eşya ve aksesuar sektöründe kullanılmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise yeni yeni gelişen teknoloji olması ve kullanılan hammaddelere göre maliyetin fazla olması.

3D Yazıcı İle Neler Yapılabilir?

Kullanım alanının getirmiş olduğu geniş kapsamdan dolayı yapabileceklerinizde aynı oranda çok geniştir. Çiçekleriniz için bir saksı yapabilir, kendi tasarımınız ile çikolata üretebilir, telefonlarınız için kılıf yapabilir hatta hastalar için protezler bile üretebilirsiniz. Tabi bu örnekler ilk akla gelen örneklerdir. Yapabilecekleriniz hayal gücünüz ile orantılıdır.

3D Yazıcı Tarihi

 

 

 

 

 

 

 

 

3D Yazıcıların tarihi 1980’lerin başlarına kadar gitmektedir. 1984 yılında ilk olarak Charles Hull tarafından ortaya çıkmıştır. Bu tarihten sadece 2 yıl sonra 1986 yılında ilk 3D Yazıcı şirketi “3D Systems” olarak kurulmuştur.  Şirketin kurulmasının ardından gelişim daha da hızlanmış ve 1990’lı yıllarda ilk renkli baskılar alınmaya başlanmıştır. 2006 yılına gelindiğinde ise ilk açık kaynak ile 3D yazıcısı projesi hayata geçirildi. Böylece kendi parçalarını da kopyalayabilecek özelliğe sahip olacak makine maliyeti de düşürecekti. 2008 yılında proje olumlu sonuçlar vermeye başladı ve yazıcı kendi parçalarının yarsını üretebilecek duruma geldir. Bu tarihten itibaren maliyetlerin yavaş yavaş düşmeye başlamasının ardından ev kullanıcıları da 3D yazıcılar almaya başladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*