Algoritma Nedir ?

Algoritma, bir problemin ya da bir olayın çözümünde izlenen yoldur. Bir problemin çözümünde birden fazla algoritma geliştirebilirsiniz. Farkında olmsak bile algoritma günlük hayatımızda önemli bir yer tutar.  Örneğin telefonunuzdan bir arkadaşınıza mesaj atacağınız zaman telefonunuzun ekranınız açmanızdan mesajı gönderdiğiniz zamana kadar yapmış olduğunuz işlemler mesaj göndermenin algoritmasıdır. Daha detaylı anlatacak olursak telefonunuzun ekranını açtınız, mesajlar uygulamasına girdiniz, mesajı atacağınız kişiyi buldunuz, mesajınızı yazdınız ve mesajınızı gönderdiniz. Bunların hepsi algoritmanın bir adımını oluşturur.Algoritma ve Programlama

Aktif olarak kullandığımız tüm programlama dillerinin temelinde algoritma vardır. Programlamada, algoritmalar programlama dili oluşturulur. Probleminizin çözümü için oluşturmuş olduğunuz algoritmanızdaki dışarıdan alınacak olan veriler programlama dilinde değişken olarak tanımlanır ve tüm işlemleriniz bu değişkenler üzerinden gerçekleştirilir.

Algoritma Nasıl Olmalı ?

Hazırlamış olduğunuz algoritmalar her zaman basit olmalı ve probleminizi çözmelidir. Ne kadar basit ve sade olursa işi programlamaya döktüğünüz zaman programınızın o kadar hızlı çalışacaktır. Algoritmalar hem yazı hemde akış diyagramları ile gösterilebilirler.

Algoritma Örnekleri

Örnek 1 : Girilen iki sayının toplamınız gösteren programın algoritmasını yazınız.

A1: Başla

A2:Birinci sayıyı yaz

A3:İkinci sayıyı yaz

A4: Girilen sayıları topla

A5: Sayıların toplamını ekrana yaz

A6: Bitir

Not: Algoritmalar her zaman bazal komutu ile başlar ve bitir

komutu ile bitirilir.

Örnek 2: Üç sınavı olan bir dersten not ortalaması 50 ve 50 den büyük olan öğrencilere geçti düşün olan öğrencilere ise kaldı yazdıran programın algoritmasını yazınız.

A1: Başla

A2: Birinci notu yaz

A3: İkinci notu yaz

A4: Üçüncü notu yaz

A5: Girilen notları topla

A6: Toplam notları 3’e böl eğer ortalama 50 ve üzeri ise geçti değilse kaldı yaz

A7:Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*