Android telefon ya da tablet kullanmış hemen hemen herkesin en büyük şikayetlerinden biri cihazın belli bir süre sonra yavaşlamaya başlaması. Günümüzde 10.000 ₺ ve üzerinde satılan cihazlarda böyle yavaşlamaları görmek birçok insanın canını sıkıyor. Birkaç basit işlem ile Android telefon hızlandırma sağlayabilirsiniz.

Android işletim sisteminin yapısı gereği sürekli olarak RAM kullanımı yüksek olan bir işletim sistemidir. Telefonunuzda veya tabletinizde kullanmış olduğunuz uygulamalar çoğu zaman kapanmaz RAM üzerinde çalışmaya devam eder. Bu çalışma şarjınızın daha çabuk tükenmesine ve RAM kullanımının artmasından kaynaklı yavaşlığa sebep olur.

Kullanmış olduğunuz cihazın özellikleri ne olursa olsun tüm Android cihazlarda benzer sorunlar yaşanmaktadır. Güçlü cihazlarda bu yavaşlama olayı sadece biraz daha uzun zaman sonra ortaya çıkar. Android işletim sisteminin iOS işletim sistemine göre en büyük dezavantajı ufak dokunuşlar yapmadığınız sürece yavaş çalışması. Kısacası Android biraz daha bakım isteyen bir işletim sistemidir.


iOS mu Android mi?
 Android Telefon Hızlandırma Önerileri

Gereksiz Uygulamaları Silin

Bildiğiniz üzere Android işletim sistemi Google tarafından geliştirilmiştir. Dolayısı ile telefonunuzda çok sayıda Google’a ait uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalardan kullanmadıklarınızı silin. Eğer uygulamayı silemiyorsanız devre dışı bırakın. Böylelikle hem gereksiz RAM tüketimini engellemiş hem de şarj tüketimini azaltabilirsiniz.


Bilgisayar Donanım Parçaları Nedir?


Konumu Kapatın

Konum, Android telefonlarda en çok pil tüketen servistir. Konumunuzu sadece uygulamayı kullanırken çalışacak şekilde ayarlayarak ya da gerekli olduğu durumlarda açarak pil tüketimini önleyebilirsiniz. Bazı uygulamalar sürekli konum takibi yaparak arka planda çalışmaya devam eder. Bu çalışma RAM tüketimine sebep olur.

RAM ve Ön Bellek Temizliği Yapın

Android telefon hızlandırma için yapabileceğiniz en iyi yöntem RAM temizliğidir. İşletim sisteminin yoğunda RAM tüketimine sahip olması cihazı yavaşlatır. Birçok üretici firma bu durumunda farkında olacak ki artık cihazların tamamında RAM yönetimi ile ilgili özel bir uygulamalar yüklü gelmektedir. Bu uygulamalar ile belirli aralıklarda RAM temizliği gerçekleştirin. Bu uygulamaların bazılarında ön bellek temizliği de yapılabilmektedir. Eğer yüklü olan uygulama içerisinde ön bellek temizliği yapamıyorsanız uygulama ayarlarından tek tek gerçekleştirebilirsiniz. Ön bellek temizliği sayesinde o uygulama ait cihaz hafızanızda tutulan veriler silinerek depolama alanınız açılacaktır.

Pil Yönetimi

İyi optimize olmamış bazı uygulamalar kapatmanıza rağmen arka planda çalışmaya devam eder ve çok fazla pil tüketimine sebep olur. Gece %100 olarak bıraktığınız cihaz sabah %90-%80 aralığına düşmüş olabilir. Pil yönetiminden uygulamaların pil tüketimlerini kontrol ederek kapatmanıza rağmen çalışmaya devam eden uygulamaları yüklü uygulamalar sayfasından durdurmaya zorlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*