Bilgisayarların birbirleriyle haberleşmelerini ve birbirleri arasında veri aktarımını sağlayan yapıya ağ denir. Ağ bağlantısı genellikle kablo kullanılarak gerçekleştirilirken kablosuz ağlarda bulunmaktadır. Oluşturulan her bilgisayar ağı aynı kapasitede veri aktarımı sağlamaz. Bir bilgisayar ağının kapasitesi, ağ üzerinde kullanılan cihazlara ve kullanılan kablolara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bilgisayar ağları türlerine  göre LAN,MAN ve WAN olmak üzere üçe ayrılır.Bilgisayar Ağ Türleri

LAN:Bir oda içerisindeki ya da bir bina içerisindeki bilgisayarların birbirleriyle haberleşmesini sağlayan ağ yapısıdır.

MAN: İçerisinde birçok LAN sistemi barındıran ağ türüdür. Orta ölçekli diyebileceğimiz bir ağdır. Bir kampüs içerisinde ya da bir şehir içerisindeki haberleşme örnek olarak verilebilir.

WAN: Çok geçiş kapsamlı bir bilgisayar ağ türüdür. İçerisinde çok sayıda MAN sistemini birbirlerine bağlar. Doğrudan WAN sistemine erişim sağlanamaz modem yarımıyla bağlanılabilir.

Bilgisayar Ağlarının Önemi ve Faydaları

Ağ teknolojilerinin çok sayıda önemini yazabiliriz. Yerel ağlar sayesinde sistem kaynağı birden çok kişiye paylaştırılarak kullanılabiliyor. Bu sayede özellikle şirket ve okullara maliyetlerin düşmesi sağlanmış oluyor. Yine dosya paylaşımının hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesinden dolayı zamandan tasarruf sağlıyor. Ortak olarak kullanılabilen  yazıcı, yazılım, disk ve çeşitli donanımsal araçlar sayesinde verimlilik artıyor.

Ağ Topolojileri Nedir ?

Yerel ağların bağlantı düzenine ağ topolojisi denir. Üç çeşit ağ topolojisi vardır bunlar bus(doğrusal), ring(halka) ve star(yıldız).

Bus(Doğrusal) Ağ topolojisi:

Bir kablo üzerinde doğrusal olarak bilgisayarların bağlandığı topolojidir. Doğrusal kablonun başında ve sonunda sonlandırıcılar mevcuttur. Günümüzde en çok kullanılan ağ topolojisidir.

Ring(Halka) Ağ Topolojisi:

Bu topolojide isminden de anlaşılabileceği gibi bilgisayarlar halka şeklindeki bir kablo üzerinden haberleşirler. Bu topolojide veriler halka şeklinde  hareket eder. Bu hat üzerinde token adı verilen sinyaller dolaşır. Bilgisayarlar bu tokenı değiştirerek sinyal gönderirler.

Star(Yıldız) Ağ Topolojisi:

Bu ağda tüm bilgisayarlar HUB adı verilen tek bir cihaza bağlanır. Bilgisayarlarda üretilen sinyaller önce HUB’a gönderilir HUB aldığı bu sinyali aktarılacak bilgisayara iletir. Her bilgisayar HUB’a kablo ile bağlıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*