Bugün hemen hemen hepimizin evinde bilgisayar bulunmaktadır. Bu bilgisayarın parçalarından hangilerini biliyoruz? İşte bilgisayar donanım parçaları.

Bilgisayarlar kullanıcılardan aldıkları verileri işleyerek, yine kullanıcıya anlayabileceği bir dilde çıktı veren elektronik cihazdır. Bilgisayarlar milyonlarca işlemi çok kısa sürede gerçekleştiren, çok fazla veriyi barındıran ve bu veriyi istenildiğinde kullanıcıya çok kısa süre içerisinde gösteren aygıtlardır. Dolayısıyla böyle bir sistemin arkasında bazı fiziksel parçalar bulunmaktadır. Bilgisayar donanım parçaları bu fiziksel parçalar tarafından oluşur. Bilgisayar donanım parçaları iki başlık altında toplanır.

Dış Donanım Parçaları

Bilgisayarların dış donanım parçaları, bilgisayarın çalışmasını engellemeyen dışarıdan veri alışverişi için kullanılan parçalardır. Bu parçalar olmadan bilgisayarlar çalışmaya devam eder. Bu parçalar giriş çık birimleri de olarak adlandırılmaktadırlar. Örnek olarak klavye, mouse, taşınabilir bellek olarak gösterilebilir.
Tarayıcı Çerez Temizleme Nasıl Yapılır?


İç Donanım Parçaları

Bu parçalar isminden de anlaşılabileceği gibi bilgisayar kasasının içerisinde bulunan fiziksel parçalardır. Bu parçalardan herhangi birinin eksik olması bilgisayarın çalışmasını engellemektedir.  İç donanım parçaları bilgisayar üzerinde gerçekleştirdiğiniz işlemlerin fiziksel olarak işlendiği parçalardır. Bilgisayarların iç donanım ürünleri aşağıdaki gibidir.

  • Anakart: Üzerinde barındırdığı parçaların birbirleri ile haberleşmesini sağlayan parçadır.
  • İşlemci: Bilgisayarın beynidir. Tüm işlemler işlemci tarafından gerçekleştirilir.
  • RAM: Verilerin geçici olarak depolandığı depolama birimidir.
  • Harddisk: Verilerin kalıcı olarak depolanmasını sağlayan donanım parçasıdır.
  • Soğutucular: Başta işlemci olmak üzere donanım parçalarının soğutulmasını sağlayan parçadır.
  • Güç Kaynağı: Bilgisayara ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini sağlayan parçadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*