hhv coupon code 2013 walmart high mileage oil change coupon printable band aid coupons canada gift ideas for family christmas

Hayatımızın en büyük icatlarından olan ve hemen hemen her sektörde kullanılan aynı zamanda akıllı cihazların temelini oluşturan bilgisayar nedir ?

Çok sayıda aritmetik ve mantıksal işlem yapabilen ve yaptığı bu işlemleri saklayabilen, istenildiği durumlarda kullanıcılara sunabilen elektronik cihazlara bilgisayar denir. İlk çıktığı yıllarda bir oda büyüklüğünde olan bilgisayarlar günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte çok küçük boyutlara ulaşmıştır.

Bilgisayarlar üzerinde çok sayıda donanım elamanı barındırırlar. Bilgisayarın çalışması için gerekli olan bu donanım elamanları aynı zamanda da kullanıcıların bilgisayar ile iletişime geçmesini de sağlamaktadırlar.

Ana Donanım Birimleri

  • Anakart
  • İşlemci(CPU)
  • RAM
  • Sabitdisk

Bilgisayarın Çevre Birimleri

  • Fare
  • Klavye
  • Monitör

Bilgisayarın Kullanım Alanları

Günümüzde bilgisayarların gelişmesi ile birlikte bilgisayarlarında kullanım alanları aynı oranda arttı.  Aklımıza gelebilecek her alanda bilgisayar kullanılmaktadır.

Eğitim, sağlık, finans, eğlence, sanayi gibi pek çok alanda bilgisayar kullanılmaktadır.

Eğitim alanında kullanımı: Öğrenimi kolaylaştırmak ve eğlenceli bir hale getirmek için dijital ortamda hazırlanan materyallerin gösterimi ya da sanal ortamda oluşturması.

Sağlık alanında kullanımı: Hastanelerde kullanılan tanı ve görüntüleme cihazlarının kullanımını sağlamaktadır.

Bankacılık ve finans alanında kullanımı: Bir bankaya ve bankacıya ihtiyaç duymadan bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Eğlence alanında kullanımı: Bilgisayarlar ile birlikte oyun sektörü de beraberinde gelişmiştir. Oyunlar ile birlikte sanal ortamda eğlenmek insanlar için daha cazip bir duruma gelmiştir.

Sanayi alanında kullanımı: Bilgisayarın belki de en çok kullanımına ihtiyaç duyulan sektör sanayi sektörüdür. Ürünlerin üretiminin planlaması fabrikaların çalışır durumda kalmasını sağlamaktadır.

Bu yazımızda bilgisayar nedir ? sorusunun cevabını paylaştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*