Günümüzde akıllı telefonumuzdan saatimize kadar birçok cihazda internete giriyoruz.  Vaktimizin büyük bir bölümünü sanal ortamda geçiriyoruz ya da geçirmek zorunda kalıyoruz. İnternet kullanımı hayatımızın her alanına işlemiş durumda. Birçok dolandırıcık olaylarının olduğunu bilmemize rağmen güvenli internet kullanımı için önlemler almıyoruz. İnternet ortamında güvenli bir şekilde vakit geçirebilmek için nelere yapabiliriz.

Güçlü Parola

 

 

 

 

 

 

 

Hemen hemen hepimizin sosyal medya hesapları, bankalıcılık hesapları , mail hesapları var. Bu hesaplarda kişisel verilerimizi ve özel bilgilerimizi tutuyoruz. Bu bilgilerin başkaları tarafından ele geçirilmesini istemeyiz. Bunun için ilk yapacağımız şey hesaplarımızın parola bilgilerini uzun ve kompleks şifreler ile değiştirmek olacaktır. Şifrelerimiz ne kadar uzun ve karmaşıksa ele geçirilmesi o kadar zordur.

Lisanslı Yazılım

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugün kullandığımız tüm akıllı cihazlara uygulama ve yazılımlar yüklüyoruz. Bir çoğumuz bu yazılımların kimler tarafından geliştirildiğini kimler tarafından servis edildiğine dikkat etmiyoruz. Özellikle ücretli yazılımları ücret ödemen kullanmaya çalışmak için türlü yollara başvuruyoruz. Kimse çıkarı olmadığı bir şey için sizlere ücretli bir ürünü ücretsiz vermez. Ücretsiz olarak indirdiğimiz bu yazılımlar cihazlarımıza ya virüs bulaştırıyor ya da kişisel verilerinizin ele geçirilmesine sebep oluyor. Bir gün kredi kartı şoku, sosyal medya hesabınızın ele geçirilmesi gibi durumları yaşamamak için her zaman lisanslı yazılım kullanın.

Anti Virüs

Özellikle lisanslı olarak ullanmadığımız yazılımlar sonucunda cihazlarımıza zararlı yazılımlar bulaşıyor. Bu zararlı yazılımlar hem cihazımızın çalışma durumunu hem de kişisel bilgilerimizi tehdit ediyor. Zararlı yazılımların engellemek için cihazlarınızda mutlaka anti virüs yazılımları bulundurun.

Güncellemeler

 

 

 

 

 

 

 

 

Kullanmış olduğumuz yazılımlarda zaman zaman geliştiriciler tarafından açıklar tespit ediliyor. Firmalar bu açıkları kapatarak yazılımı daha güvenli duruma getirebilmek için güncellemeler yayınlıyorlar. Bu açıkları kapatmak için mutlaka güncellemelerinizi yapın.

Dikkat

 

 

 

 

 

 

Sanal dünyada biraz dikkatli olmamız güvenli internet kullanımı için yeterli olacaktır. Gezindiğimiz web sitelerinde, oynadığımız oyunlarda, kullandığımız uygulamalarda birçok alanda bizlerin dikkatini çekmek için reklamlar eklenmekte. Bu reklamların bazılarının tek amacı kişisel verilerinizi ele geçirmektir.  Bu durum sosyal medya hesaplarında biraz daha farklıdır. Size yakın bir arkadaşınız gibi mesajlar atarak sizlerin bilgilerini elde etmeye çalışıyorlar. Konuştuğunuz kişi gerçekten o kişi olmayabilir. Biraz dikkat ederek kullanmış olduğu kelimlerden bile doğru kişi olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*