send gift cards uk a great bridal shower gift checks unlimited business checks coupon code supermarket money off coupons printable

Bilişim teknolojileri, verilerin toplanması, depolanması toplanan verilerin bilgisayar ve yazılım sistemlerinde işlemesini sağlayan sistemdir. 

Bilişim teknolojilerinin amacı insan yaşamını kolaylaştırmak ve insanlara daha hızlı bir bilgi aktarımını sağlamaktır. Bir toplumun bilişim alanındaki ilerleyişi o toplumun gelişmişlik ve refah düzeyini doğrudan etkilemektedir. 

Günümüz dünyasında yeni bir teknolojinin geliştirilmesi için ihtiyaç duyulan en büyük eksiklik bilgidir. Firmalar toplamış oldukları bilgiler ile insanların ihtiyaçları doğrultusunda yeni teknolojiler ve ürünler geliştirmekte. Bugün hepimizin en az bir akıllı telefonu bir bilgisayarı evimizde bir televizyonu vardır. Bu ürünlerin hepsi bilgi ve teknolojinin buluşması sonucunda ortaya çıkmıştı. Peki sadece bu kadar mı ? Tabiki hayır. Örneğin hastanelerde kullanılan tıbbi cihazlar, okullarda kullanılan akıllı tahtalar…Toplanan bu veriler çok geniş sektörleri kapsamaktadır. Sanayi, eğitim, spor, sağlık aklımıza gelebilecek her yerde karşımıza çıkmaktadır. Teknolojinin kapsamının geniş olması doğrudan yeni bir ekonomik bir yapının oluşmasına da sebep olmaktadır. Üretilen bu teknolojilerin satılması firma ve ülkeler ekonomik kazanç sağlamaktadır. Gelişmiş ülkelere baktığımızda temellerinin eğitim ve teknolojiye yapılan yatırımlar ile oluşturulduğunu görürüz.

Bilişim Teknolojilerinin Yararları Nelerdir ?

Üretim maliyetlerini düşürür.

Bilgi aktarımını hızlandırır.

Verimliliği arttırır.

Üretim işlemlerinin en az hata ile yapılmasını sağlar.

İnsan yaşamını kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*