Özellikle son iki yıldır mağazaların yapmış oldukları indirimler ile ülkemizde popülerliği artan black friday nedir? Neden black friday olarak anılıyor? Tüm bu sorularınızın ve daha fazlası hakkında her şey.

Black Friday Nedir? – Kara Cuma Nedir?

 

 

 

 

 

 

 

 

Ülkemizde kara Cuma ya da benzer isimler ile adlandırılan Black Friday ülkemize özel bir durum değil. Her yıl Amerika’da Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma günüdür. İlk olarak 1930’lu yılların başlarında Noel alışverişi için Amerika’da başlamış ve zamanla İngiltere ve Kanada gibi ülkelere yayılan alışveriş çılgınlığı günümüzde tüm dünyaya yayılmış durumdadır. Bugünde mağazalar fiyatlarını düşürerek insanları alışveriş yapmaya teşvik ediyorlar. Günün sonunda ise normal bir güne göre oldukça yüksek satışlar elde ediliyor.

İlgili Haber: eSIM Teknolojisi Nedir? eSIM Teknolojisinin Avantajları Neler?Peki Neden Kara Cuma (Black Friday)?

Bu konuda kesin bir şey söyleyebilmek mümkün değil. Zira birden fazla iddia var. Bir rivayete göre Kara Cuma kutlamaları için Amerika’da mağazaların kapılarını çok erken saatlerinde açmalarından dolayıdır. Mağazaların açıldığı 04:00 ve 05:00 saatlerinde havanın karanlık olmasından dolayı bu ismi aldığına inanılır. Bir diğer inanış ise Kara Cuma’da izdihamdan dolayı insanların birbirlerini hatta insanların ölmesinden dolayı böyle bir günü kara bir hale getirmelerinden dolayı bu ismi aldığına inanılır.

İndirime Giren Ürünler Neler?

Black Friday günü aklına gelebilecek her ürün indirime girer. Bazı ürünleri normal fiyatlarından yarı yarıya hatta daha ucuza bile bulabilirsiniz. Mağazaların en çok birbirleri ile indirim yarışına girmeleri indirim oranlarına doğrudan etki ediyor. Bu indirimlerin etkisi çok olacak ki bu yıl Amerika’da 35 Milyar Dolar üzerinde paranın harcanacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’de Kara Cuma

Ülkemizde Black Friday’in doğrudan olduğunu söylemek doğru olmaz. Televizyonlardaki reklamlarda ve internet üzerindeki reklamlarda birçok web sitesi ve markanın indirim reklamları dönmekte. Ancak bizde ki satış stratejisi önce fiyatları yükseltmek ardından indirim uygulamak olduğu için ülkemizde Kara Cuma indirimleri var demek doğru olmaz. En iyi ihtimalle bir ürün için olabilecek indirim oranı %5-%10 civarındadır. Yine de bu indirimlerden faydalanmak istiyorsanız Hepsiburada, Teknosa, Morhipo gibi mağazaların web sitelerini takip edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*