musicians friend coupon codes discounts roberts specialty meats coupons mr tire brainerd coupons personalized baseball gifts for him class b coupon code

Uzun yıllarıdır teknoloji hayatımızın her alanına etki ediyor. Sadece etki etmekle kalmıyor ve hayatımızıda kolaylaştırıyor. Son yıllarda o kadar hızlı gelişim gösterdiki aklımıza gelebilecek her işi oturduğumuz yerden yapabilir duruma geldik. Teknoloji hayatımıza bu kadar etki etmişken eğitimde teknoloji kullanımı nasıl olmalı?Eğitimde Teknoloji Nasıl Kullanılır?

Teknoloji, hayatın her alnında olduğu gibi eğitimde de hayatımıza girmiş durumda. Bugün gittiğimiz hemen hemen her okulda bilgisayar sınıfları ve Fatih projesi ile birlikte akıllı tahtalar görmek mümkün. Bu cihazların okullarda olması doğru kullanıldığı anlamını taşımamaktadır. Ülkenin neresinde olursa olsun gittiğiniz herhangi bir okulda akıllı tahtayı amayı bilmeyen bir çok öğretmen ile karşılaşmanız mümkündür. Eğitim alanında teknolojiyi en iyi bir şeklide kullanabilmek için önce cihazların nasıl kullanıldığı öğretmenlere öğretmek gerekli. Verilecek bu eğitimler öğretilerin branşlarına göre olması gerekir. Zira her öğretmenin o cihazı kullanım amacı ve o cihaza duyduğu ihtiyacı farklıdır.

Öğretmenelere cihazın doğru kullanılmasının ardından verilecek iki önemli eğitim ise cihazlarda oluşabilecek basit temel teknik problemleri çözmeye yönelik olmalıdır. Örneğin dersin ortasında bilgisayardan  tahtaya görüntü gelmediği durumlarda doğrudan it departmanında ya da bilgisayar öğretmenlerinden birini aramadan bağlı kabloları vs gibi temel kontrolleri yapabilecek sevide olmalılar.

Öğretmenlerin aldıkları eğitimlerin ardından öğretmenlerin cihazlar üzerinde yeterliliklerini görebilmek için demo dersler yapılmalıdır. Böylelikle eksik olan konular belirlenerek bu eksiklerin tamamlanması sağlanabilir.

Eğitimde Teknoloji Kullanımının Önemi

Eğitimde doğru bir teknoloji kullanımı hem öğrencilere hem de öğretmenlere büyük kolaylık ve avantajlar sağlamaktadır. Sınıf ortamında yapılamayacak, gösterilemeyecek şeyleri teknolojinin bize sunumun oldukları ile rahatlıkla dijital ortamda gösterebiliriz. Bu sunuş öğretmen için büyük rahatlık olacağı gibi öğrenci içinde belinde soyut olan bu kavramları somutlaştırarak akılda kalıcılığı artıracaktır. Derslerde doğru bir kullanım öğrencilerin verimliğini, derse olan ilgilerini ve farklı duyu organların çalışmasına neden olacağı için akılda kalıcılığı arttıracaktır. Teknolojinin diğer büyük bir avantajı ise bilgiye daha hızlı ulaşmamızı sağlamasıdır. İstediğimiz her bilgiye bir kaç dakika içerisinde ulaşabiliriz. Kısacası her alanda olduğu gibi eğitim alanında da teknolojini doğru kullanılması fayda sağlacaktır. Önce bu araçların(akıllı tahta, tablet 3d yazıcı) nasıl kullanıması gerektiği öğretilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*