WordPress, dünya üzerinde en çok kullanılan açık kaynak kodlu hazır web tasarım yazılımıdır. Günümüzdeki web sitelerinin %70’inden fazlası wordpress tabanlıdır. WordPress kullanıcılarına birçok tema ve eklenti kullanmalarına olanak sağlıyor. Çok fazla seçeneklerin olması kafa karışıklığına sebep oluyor. Peki en iyi wordpress eklentileri neler? Hangi eklentileri kullanmanız gerektiği hakkında fikir sahibi değilseniz içeriğe göz atabilirsiniz.

Yoast SEO

Bir web sitesi geliştirdiniz ve web sitenizin Google sıralamalarında üst sıralarda yer almasını istiyorsunuz. Bu konu yapmanız gereken iyi bir SEO çalışmasıdır. Eğer SEO hakkında çok bilgi sahibi değilseniz Yoast SEO eklentisi tam aradığınız eklenti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eklenti sizlere yayınlayacağınız yazınızı tarayarak anlık olarak SEO için uygun olup olmadığı hakkında uyarılarda bulunuyor.  Ekleyeceğiniz anahtar kelimelere göre (ücretsiz sürümünde sadece bir tane anahtar kelime eklenebiliyor) yazınızı değerlendirerek puanlandırmada bulunuyor. Eğer eksik ya da hatalı olan bir yer varsa bunu düzeltmenize yardımcı oluyor.

Google XML Sitemap

 

Günümüzün kuşkusuz en büyük arama motoru Google. Bütün yazılımımızı Google sıralamalarında üst sıralara çıkabilmesi için optimize ediyoruz. Google’ın yazılarınızı ve sayfalarını kendi dizinlerine ekleyebilmesi için bir site haritanızın olması gerekiyor. Google XML Sitemap eklentisi siz hiç uğraşmadan birkaç basit adımda bu işi hallediyor. Size sadece ekelnti tarafından oluşturulmuş olan site harita dosya yolunu Google Search Console üzerinden eklemek kalıyor.

Jetpack

Jetpack, en iyi wordpress eklentileri listesinin en önemlilerinden biridir. Bu eklenti sadece bir alana odaklı bir eklenti değildir. Eklenti sayesinde web sitenize giren ziyaretçi istatistikleri, iletişim formu ve yorum özelliği ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca  eklenti ile beraber gelen yazı editörü, galeri gibi yazı içeriğinize doğrudan müdahale edebileceğiniz birçok tasarım aracıda beraberinde geliyor.

Elementor

Elementor eklentisi wordpress kullanıcılarının en çok tercih ettiği eklentilerin başında geliyor. Kullanmış olduğunu tema tasarım açısından kısıtlı veya isteklerinizi karşılayamayacak seviyedeyse tam aramış olduğunuz eklenti olabilir.

Eklenti sayesinde yazılarınız ya da sayfalarınız için tasarım şablonları oluşturabilir, bu şablonları istediğiniz yazı veya sayfaya hızlı bir şekilde ekleyebilirsiniz. Ücretsiz sürümü de oldukça kullanışlı olan eklentinin tüm özelliklerinden faydalanabileceğiniz ücretli sürümüde bulunuyor.

Super Cache

Sitenizi tasarladınız, SEO çalışmanızı gerçekleştirdiniz ama web siteniz hala istediğiniz hızda açılmıyorsa Super Cache eklentisini yazılımınız üzerinde kullanabilirsiniz. Bu eklenti sayesinden web sitenize giren bir kullanıcı web siteniz üzerindeki çeşitli yazılım ve tasarım kodlarını kullanmış olduğu cihazın ön belleğine alır ve sonraki sitenize girişlerde bu kodları tekrar yükleme gereği duymaz ve ön belleğe alınan verileri görüntüler. Böylelikle sayfanızın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

 Contact Form 7

Her web sitenin mutlaka bir iletişim sayfası vardır. İletişim sayfanızda sitenize giren kullanıcıların e-posta yoluyla ulaşmasını sağlamak istiyorsanız bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Tartışmasız en iyi wordpress eklentilerinden biridir.  Sade bir arabirime sahip olan eklenti ile birkaç dakika içerisinde iletişim formunuzu hazırlayabilirsiniz.

Akismet

Yine en çok indirilen eklentilerin başında gelir. WordPress kurulumu yaptığınız zaman yüklü olarak elen eklentiyi etkinleştirmeniz yeterli olacaktır. Bu eklenti sayesinde istenmeyen yorumların otomatik engellenmesini sağlayabilirsiniz.

Wp-Reset

En çok tercih edilen wordpress sıfırlama eklentilerin başında geliyor. Siz hiç uğraşmadan çok kısa süre içerisinde tüm wordpress yazılımınızı sıfırlıyor. Bu işlem sonrasında web sitenize ait tüm veriler kalıcı olarak silinerek yeniden wordpress kuruluşmuş olarak işlemi tamamlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*