SIM kartlar telefonların ortaya çıkmasından itibaren hayatlarımıza girmiş bulunuyor. SIM kartlar üzerinde bugüne kadar tek değişim boyutlarında oldu. Özellikle Apple’ın yeni çıkartmış olduğu akıllı saat ile beraber popülaritesi artan eSIM teknolojisi ile beraber tamamen farklı bir teknoloji bizleri bekliyor.

eSIM Nedir?

Telefonlarımızdan operatörlerin şebeke servislerine bağlanmak için fiziksel bir karta ihtiyaç duyuyoruz.  eSIM ise tam bu nokta da ortaya çıkıyor. Telefonlar üzerinde fiziksel olarak ihtiyaç duyulan devreyi telefonların fiziksel kartları içerisinde dahili olarak gelmesini sağlıyor. eSIM destekleyen telefon ya da diğer akıllı cihaz ürünlerinde fiziksel SIM kart takmanıza böylelikle gerek kalmayacak.eSIM Üzerinde Hat Değişikliği Nasıl Olacak?

eSIM standartları uluslararası ağ operatörleri birliği olan GSMA tarafından belirlendi. eSIM ile beraber fiziksel kartlardan faklı olarak ayrıca ek depolama alanı da beraberinde geliyor. Herkesin aklında “hat değiştirirsek ne olacak?” sorusu var. Operatör değişikliği geçekleştirmeniz gerekirse cihazınız üzerinde fiziksel bir müdahale gerçekleşmeden şebeke ağı üzerinden değişiklik sağlanabilecek.

eSIM Avantajları Neler

  • eSIM’in getirdiği en büyük avantajlardan biri kullanmış olduğunuz cihazda SIM kart yuvasına gerek olmayacak olması.  Bu sayede piyasaya çıkacak olan cihazlar suya ve toza karşı daha dayanaklı olacak.
  • Gümüz de birçok akıllı cihaz kapalı kasa yapısına sahip. SIM kartı ile ilgili bir işlem yapmak istediğimizde SIM kart iğnesi ya da benzer işi görecek bir iğneye ihtiyaç duyuluyordu artık bu durum tarih olacak.
  • eSIM ile beraber fiziksel bir kart olmayacağı için SIM kartınızın bozulma gibi bir durumu olmayacak.

eSIM Dezavantajları

  • Bu teknoloji cihazlara donanımsal olarak entegre olarak çalışmakta. Dolayısıyla mevcutta kullanmış olduğunuz cihazlarda bu desek yoksa cihazınızı değiştirmeniz gerekecek. Ülke şartlarında elektronik cihazların bir hayli pahalı olduğunuz düşünecek olursak maliyet açısından büyük bir yük demek.
  • Yeni SIM kart teknolojisi mobil şebeke ile bağlı olarak çalışmakta. Mobil ağ bağlantısını kesmeniz durumunda tüm iletişiminizi kapatmış olacaksınız. Dolayısıyla mobil ağınzın sürekli açık olması gerekmekte.
  • Mobil ağın sürekli açık olmasının diğer kötü yanı ise cihazınızın ağ üzerinde sürekli olarak izlenmesine olanak sağlayacaktır. Bu durum gizliliğe önem veren kullanıcılar için problem tekil edebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*