Zaman zaman memnun kalmadığımız için zaman zaman zorunluluktan dolayı sunucu servislerimizi taşımak zorunda kalıyoruz. Taşıma işlemlerinde her zaman verilerimizi taşıdığımız yer ile taşıma yaptığımız adresteki kullanılan servislerin sürümleri aynı olmayabiliyor. Bu problemi en çok yaşadığımız servilerin başında ise MySQL Veritabanı servisi geliyor.

Dosyalarımızı aktarırken kopyala yapıştır yöntemi ile çoğu zaman hatasız olarak sucular arasında taşıma işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Durum veritabanına geldiği zaman ise bu kadar kolay olmayabiliyor. Aktarım işleminin ardından web sitemizi kontrol etttiğimizde veritabanı sürümümün uyumsuzluğudan dolayı hatalar oluştuğunu görebiliyoruz. Bu hatanın sebebi çok yüksek ihtimalle geçiş yapmış olduğunuz firmanın veritabanı versiyonunun düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Peki bu hatayı nasıl çözebiliriz?

İlk olarak mevcut veritabanının olduğu sunucu üzerinden PHP MyAdmin’e erişim sağlamamız gerekiyor. Daha sonra sonra “Dışa Aktar” butonuna tıklayarak veritabanımızın yedeğini almak için işlem başlatıyoruz.

Açılan sayfada veritabanımızın dışa aktarım yöntemini belirlememiz gerekiyor. Varsayılan olarak “Hızlı” seçeceği aktif geliyor. Hızlı seçeceğinde yedeğimiz en güncel versiyonda alınır ve bu bizim problemimizi çözmez. Özel bir sürümde yedek almamız gerektiği için “Özel” seçeceğini seçmemiz gerekiyor.

Özel seçeneğini seçtiğimiz zaman bir çok özelleştirme menüsü karşımıza çıkıyor. Bizim ihtiyacımız veritabanı sürümünü düşürmek olduğu için “Şununla en fazla çıktı uyumluluğu için Veritabanı sistemi veya daha eski MySQL sunucusu” açılır menüsünden hangi sürüme ya da hangi veri tabanı türüne ile değiştirmemiz gerekiyorsa değişikliği seçip ardından sayfanın en alt bölümünde bulunana “Git” butonuna tıklamamız yeterli olacaktır. Bu işlem sonrasında veritabanımız bilgisayarımıza indirilecektir. Artık son aşamaya geçebiliriz.

Son aşama olarak geriye veritabanı yedeğimizi yüklemek kalıyor. Aldığımız yedeği yüklemek için, yükleme yapacağımız sunucuda PHPMyAdmin’e giriş yapmamız gerekiyor. Açılan sayfada bu kez “İçe Aktar” butonuna tıklamamız  gerekiyor.

Karşımıza yukarıdaki gibi bir sayfa çıkacak. Bu sayfada “Dosya Seç” butonuna tıklayarak daha önce bilgisayarımıza indirmiş olduğumuz veritabanını seçmemiz gerekiyor. Seçim işleminin ardından “Git” butonuna tıklamamız veritabanı yedeğimizin yüklenmesi için yeterli olacaktır. Yükleme süresi internet hızınıza ve .sql dosyanızın boyutuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*