Sanal ortamda yayınlanan web sitelerinin birçoğu içerik yönetim sistemleri ile hazırlanmış olan web siteleridir. Bu oran günümüzde %80 düzeylerine ulaşmış durumda. Bu sistemler genel olarak ücretsiz olarak sunulmaktadır.

İçerik Yönetim Sistemleri Nelerdir?

İçerik yönetim sistemi kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan hızlı bir şekilde web sitelerini tasarlamalarını sağlayan web site yazılımlarıdır. Birçok web site yazılım firmaları müşterilerine sıfırdan bir web sitesi tasarlamak yerine bu sistemleri kullanarak hem maliyetten hem de zamandan tasarruf sağlamakta.

İçerik yönetim sistemlerinin en büyük avantajı ise yazılım tecrübesi olmayan ancak kendi web sitesini tasarlamak isteyen kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamasıdır. Zira bu sistemlerin kendilerine ait yönetim paneli bulunmaktadır. Kullanıcılar bu panel üzerinden kısa sürede kendi web site tasarımlarını gerçekleştirebilirler.

Ücretsiz Tema ve Eklenti DesteğiBir web sitesinin en önemli öğesi tasarımdır. İçerik yönetim sistemlerinin birçoğunda kendilerine ait tema ve eklenti mağazaları bulunmaktadır. Bu mağazalar üzerinden beğendiğiniz temayı ya da eklentiyi indirebilirsiniz. Bu tasarım araçları içerisinde hem ücretli hem de ücretsiz olarak bileşenler bulunmaktadır. Aynı zamanda geliştiriciler tarafından da hazırlanmış olan ve kendi web siteleri üzerinden satılan içeriklerde mevcut. Yine dilerseniz web site yazılımınıza kaynak kodları üzerinden müdahale şansınızda bulunmaktadır. Eğer yazılım alanın tecrübeniz bulunmuyorsa kaynak kodları üzerinden düzenlemeyi önermiyoruz. Deneme amaçlı düzenlemeler gerçekleştiriyorsanız her ihtimale karşı web site yedeğinizi almanızı öneririz.

Popüler İçerik Yönetim Sistemleri


Çok sayıda açık içerik yönetim sistemi bulunmaktadır. Bunların tamamını yazmak mümkün olmayabilir en popülerlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • WordPress – Blog ve E-ticaret Sistemleri
  • Opencart – E-ticaret Sistemleri
  • Prestashop -E-ticaret Sistemleri
  • Joomla – Blog
  • Drupal – Blog

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*