electronic gifts 30 off kohls coupon code november 2015 couponcabin amazon angels of the wind casino coupons

Web sitenize gelen istekleri engellemenin birçok yolu vardır. Genel olarak sunucu yapılandırması üzerinden bu istekler engellenmektedir. .htaccess ip adresi engelleme de bu yollardan bir tanesidir.

Hangi Durumda .htaccess Üzerinden Engelleme Yapılır?Kullanmış olduğunuz sunucu/hosting ürününün kısıtlı bir paneli varsa eğer ip erişim engelini gerçekleştiremeyebilirsiniz. Bu durumda hizmet almış olduğunuz firma ile iletişime geçerek engellenmesini istediğiniz adresleri onlara iletebilirsiniz. Ancak her zaman firmanız ile iletişime geçmek istemeyebilirsiniz. Tam bu noktada .htaccess yardımınıza yetişiyor. Birkaç satır kod ile kısa süre içerisinde engellemeyi sağlayabilirsiniz. .htaccess dosyası ile sadece web sitenize erişimi değil belirli alanlardaki web site dizinlerine de erişimi kısıtlayabilirsiniz.

.htaccess IP Adresi Engelleme Nasıl Yapılır?

Engelleme sağlamadan önce engelleme sağlanacak dizin içerisine .htaccess isminde yeni bir dosya oluşturmanız gerekmektedir. Eğer web sitenize erişim için engelleme sağlayacaksanız web site dosyalarınızın bulunduğu ana dizin (httpdocs/public_html) içerisinde oluşturmanız gerekmektedir. Oluşturmuş olduğunuz bu dosya içerine aşağıdaki kod satırını yazıp kayıt etmenizin ardından o dizine gelen tüm erişim engellenecektir.

 deny from all

Sadece bir ip adresini engellemek istiyorsanız aşağıdaki kod satırını yazmanız yeterli olacaktır.

deny from engellenecek ip adresi

 Örnek: deny from 111.221.21.21

Ip adresini blok olarak engellemek istiyorsanız engellenecek blok ip adresi sonrasında sonuna nokta koyarak engelleme sağlayabilirsiniz. Örnek olarak aşağıdaki tanımlamayı inceleyebilirsiniz.

Örnek: deny drom 123.45.

.htaccess IP Adresi Erişim İzini Tanımlama Nasıl Yapılır?

Web sitenize ya da herkesin erişim sağlamasını istediğiniz klasöre .htaccess dosyası oluşturarak aşağıdaki iki satırlık kod tanımlaması ile özel erişim izni verebilirsiniz.

deny from all > Önce gelen tüm istekleri engelliyoruz.

Örnek: deny from all 
allow from 123.456.78.90

allow from izin verilecek ip adresi > Böylece istediğimiz ip adresine izin tanımlamış oluyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*