Bugün bir cep telefonu ya da tablet alacak olsak karşımıza sürekli olarak iOS ve Android olarak iki farklı seçenek karşımıza çıkıyor. Peki ihtiyaçlarımıza göre iOS mu Android mi seçmeliyiz?

Sürekli olarak karşılaştırması yapılan bu iki işletim sistemi aslında bir birlerinden çok farklı yapıya sahiptir. Android Linux tabanlı bir işletim sistemiyken iOS Unix tabanlı bir işletim sistemidir. Bu iki yapının kendilerine göre avantaları ve dezavantajları bulunuyor. Her iki işletim sisteminin aşağıdaki maddeler ile karşılaştırabiliriz.

Yazılım

 

 

 

 

 

 

 

 

iOS işletim sistemi sadece Apple tarafından geliştirilen kapalı bir işletim sistemidir. Apple’ın sizlere verdikleri ile yetinmek zorundasınızdır. Arabirim olarak son kullanıcıya pek bir seçenek sunmadığı için sadece bir yapısı vardır. Gerçekleştirmek istediğiniz birçok işlemin sadece bir yolu vardır. Bu özellikle orta ve yaşlı grubu için cihazı çok rahat bir şekilde kullanmanıza olanak sağlıyor. Ancak bu durum Android kısmında böyle değil. Android Google tarafından geliştirilmiş ve firmalara dağıtılan, firmaların üzerine kendi arabirimlerini giydirdiği açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Alt yapı olarak tüm markalarda aynı olsa da arabirim olarak birbirlerinden farklılardır. Android’te birçok yara farklı yollardan erişim sağlayabilirsiniz.  Bu bir yerde avantaj sağlasa da kullanım rahatlığı olarak kafa karışıklığa sebep olabiliyor. Ayrıca bu işletim sisteminde arabirimi istediğiniz gibi düzenleyebilir istediğiniz temayı kullanabilirsiniz.

Kullanım Rahatlığı

Yazılım konusunda iOS işletim sistemi kısıtlı bir yapıya sahip olduğu için yapabilecekleriniz sınırlıdır. Her işinizi tek bir yolla hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle orta ve yaşlı grubu olarak tanımlayabileceğimiz kişilerin rahatlıkla kullanabileceği bir yapıya sahiptir.

Güncelleme

Apple iOS üzerinde güncelleme çıkardığında güncellemeyi dağıtacağı tüm cihazlara aynı anda gönderir. Ortalama bir cihazına 5 yıl güncelleme sağlar. Bu durum Android tarafından biraz daha farklıdır. Google, Apple gibi her yıl düzenli olarak güncelleme çıkarır ve saf Android kullanan cihazlarına anlık olarak gönderir ancak farklı bir üreticiden aldığınız bir cihaz için durum böyle değildir. Önce üretici güncellemeye kendi arabirimini dahil eder ve kullanıcılarına dağıtmaya başlar. Bu süre ortalama 3-4  ay sürebilmektedir. Süre, ülkelere göre ve model yılına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Android tarafından bir cihazın güncelleme alma ömrü 18-24 ay arasındadır. Aşağıdaki Eylül ayına ait güncel kullanım oranları her şeyi açıklar nitelikte.

iOS Kullanım Oranları

Android Kullanım Oranları

Güvenlik

 

 

 

 

 

 

 

Günümüzde en çok önem verdiğimizin konuların başında güvenlik gelir. iOS mu Android mi tercihinde karar vermeniz için bu madde büyük önem taşıyabilir. Android güvenlik konusunda biraz mimlenmiş diyebiliriz. Bunun en büyük sebebi ise tartışmasız açık kaynak kodlu olmasından kaynaklıdır. Çünkü herkes bir uygulama geliştirebilir ve bu uygulamaları çok fazla denetime tabi tutulmadan Play Store’a yükleyebilirsiniz. Denetimin az olması mağaza içerisinde zararlı içeriklerin fazla olmasına neden olmaktadır. Ayrıca Android bir cihaza mağaza dışında da uygulama yüklenebilmesi güvenlik açığının daha da artmasına enden olmaktadır. iOS’ta ise Apple Store üzerinde uygulama yayınlamak bu kadar kolay değildir. Her uygulama bir çok denetime tabi tutulur ve güvenli olmayan uygulamaların yayınlanmasına izin verilmez. Bu madde de tartışmasız iOS bir adım daha önde.

Batarya Ömrü

Apple, cihazlarının donanımından yazılımına kadar her şeyini kendi tasarladığı için yazılım çok fazla sistem gereksinimine ve bataryaya ihtiyaç duymaz. Yazılımın çok iyi optimize olması arka planda pil tüketiminin çok az olmasını sağlamaktadır. Android tarafında ise yazılım iOS kadar optimize çalışmamaktadır. Kapatmış bir uygulamanın kısa süre içerisinde çok fazla pil tüketimi yaptığını görebilirsiniz. Ancak bu eskisi kadar problem yaratmamakta. Zira telefon üreticileri Apple’a göre batarya boyutları çok yüksek yaparak bu durumu telafi ediyorlar.

Fiyat

iOS mu Android mi kıyaslamasının belki en önemli maddesi fiyat. iOS deneyimi yaşamak istiyorsanız Apple’ın size sunduğu fiyatların dışına çıkamıyorsunuz. Günümüzde yeni cihazlarının 15 bin seviyelerine geldiğini düşünecek olursak fiyatların her bütçeye uygun olmadığı söyleyebiliriz. Fiyatlandırma konusunda Android birkaç adım daha önde. Her bütçeye uygun üst seviye cihazlar bulabilmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*