Günlük hayatımızda çok sık duymaya başladığımız “kodlama” nedir ? Ne kadar bilgimiz var ? Kodlama bir işi belirli kurallara ve düzene göre yapılmasını ön gören işlemlerin bütünüdür.

Bilgisayarlarımızda ve akıllı telefonlarımızda kullandığımız yazılım ve uygulamalar, sık sık giriş yaptığımız sosyal medya siteleri, haber siteleri, oyunlar… bunların hepsi bir kodlamanın sonucunda oluşmuştur. Elektronik ortamda geliştirilmiş sistemler üzerinde kodlamanın geliştirilebilmesi için bir programlama diline ihtiyaç duyulur. Nasıl Kodlama Yapılır ?

Kodlama yapmak için önce bir programlama dilini öğrenmemi ya da biliyor olmamız gerekir. Herhangi bir programlama dilini bilmiyorsanız, işe C ve C++ gibi temel programlama dillerini öğrenerek başlayabilirsiniz. Eğer daha basit düzeyde ve görsel bir arayüzden öğrenmeye başlamak istiyorsanız Scratch ile başlayabilirsiniz.

Programlama dilini öğrenmek kadar öğrendiklerinizi unutmamakta önemlidir. Programla, tekrar edilmediğinde çok kısa sürede unutulabilir. Unutmamak için sürekli olarak tekrar etmeniz ve geliştirmiş olduğunuz sistem üzerinde yenilikler yaparak bilgilerinizin taze kalmasınız sağlamanız gerekmektedir.

Programlama dilini öğrendikten sonra yapmanız gereken öğrendiğiniz dil üzerinde projenizi geliştirmek olacaktır. Programınızı geliştirmeden önce yapmanız gereken bir diğer eylem ise projenizin algoritmasını  çıkartmak olacaktır. Bu size projenizi adım adım yapmanıza yardımcı olacak ve olası karışıklık azaltarak hata payınızı düşürecektir. Bir program üzerinde kodlama yaparken, projenizi adım adım kodlayarak yapmanız gerekir. Aksi halde hata payınız ve karışıklık artacaktır. Kod yazarken bir çok hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu noktada sabırlı olarak hatanın çözümü için araştırmaya başlamanız gerekir. Araştırma yaparak hem probleminizi çözeceksiniz hem de yeni bilgilerde öğrenmiş olacaksınız.

Erken Yaşta Kodlamanın Önemi Nedir ?

Küçük yaşta çocuklara kodlama eğitimi verilmesi çocukların sistematik düşünme becerisi kazanması, olaylar arasında neden-sonuç ilişkileri kurmalarını, problem çözme becerilerinin artması sağlar. Günümüzde  çocuklara kodlama eğitimi çeşitli görsel arayüze sahip programlar ile daha eğlenceli daha öğrentici bir  hale getirilmiştir. Kodlama eğitimi için en büyük görev ise devlete düşmektedir. Erken yaşta kodlama eğitimi için kodlama  dersinin ilkokuldan itibaren zorunlu hale getirilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*