newyorkandcompany coupons 2014 dominos india coupons saturday winter of discontent movie review myddfai gifts flychina coupon code

Oluşturacağımız robotun beyaz bir zemin üzerinde siyah çizgileri takip etmesi, çizgi üzerinden çıktığında ise sağa ya da sola dönerek siyah çizgiye ulaşması gerekmektedir. mBot ile çizgi izleyen robot yapımı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Kodluyoruz

Robotumuzu programlamak için ilk olarak mBlock programınıaçıyoruz ve bağlan menüsü altından seri port sekmesinden robotumuzabağlanıyoruz. Bağlantınızın olup olmadığını robotlar bölümünden kontroledebilirsiniz. Eğer yeşil renk yanıyorsa bağlantınız başarılı olmuş demektir.Kırmızı yanıyorsa bağlantınızı kontrol etmenizde fayda var zira robotunuzabağlantı sağlanamamıştır.Bağlantımızın başarılı olmasının ardından çizgiyi takipetmemizi sağlayacak sensörümüzü robotumuzun üzerinde bulunan kapılardan birinetakıyoruz.

Oluşturacağımız robot sürekli hareket halinde olacağı için robotumuz için süreli hareket sağlayacak kodumuzu yazıyoruz.

Robotumuza sürekli hareket edecek kodu yazdıktan sonrarobotumuzun soldan ve sağdan siyah çizgimizin dışına çıktığında tekrar çizgimizedönmesi ve ardından tekrar çizgi üzerinde devam etmesini sağlamamız gerekiyor.

Bu aşama için ilk olarak sol tarafı kontrol ettirebiliriz. Soltaraftaki sensör beyaz renk algıladığında siyah renk algılayana kadar sağtarafa dönmesini kod satırına yazmamız gerekiyor. Böylelikle sol taraftan çizgidışına çıktığında siyah çizgiyi bulana kadar sağ tarafa dönecek ve çizgisinibulmasının ardından ise devam edecek.

Önceki adımda yazmış olduğumuz kod satırının bir benzerinisağ taraftaki sensörümüz içinde yazmamız gerekecek. Bu bizim robotumuzun sağtaraftan dışarı çıkması durumunda tekrar çizgisine ulaşmasını sağlayacak.

Aşağıdaki videodan oluşturmuş olduğumuz mBot ile çizgi izleyen robot yapımı örneğini görüntüleyebilirsiniz.

https://youtu.be/KwRSm3JhhRI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*