Günlük hayatınızda sahip olmuş olduğunuz bir mağaza ya da satış yapmış olduğunuz bir dükkan varsa işletmenizin internet üzerinden de satış gerçekleştirmesini isteyebilirsiniz. Ancak bu satış işlemini gerçekleştirmek için web yazılım hizmeti gerçekleştirebileceğiniz  kadar maddi imkanınız olmayabilir. Tam bu noktada devreye opencart giriyor.Hızlı bir şekilde opencart kurulumu sağlayarak e-ticaret ortamına adım atabilirsiniz.

Opencart, internet üzerinde online satış işlemi gerçekleştirmenizi sağlayacak PHP tabanlı açık kaynak kodlu ticari işlemlerinize olanak sağlayan yazılımdır. Opencart kurulumu oldukça basit ve kısa sürede gerçekleşen bir yazılımdır. Birkaç adımda yazılımı kendiniz kurabilirsiniz.

İlgili Haber: WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır ?Adım Adım Opencart Kurulumu

Kurulum işlemine başlamadan önce kurmak istediğiniz süreme ait yazılımı bağlatıya tıklayarak indirebilirsiniz. Hangi sürümü kuracağınız tamamen sizlere kalmış. Ancak güncel sürümleri kurmanızı öneririz.

Adım 1: Opencart Dosyalarınızı Aktarın

Dosyalarınızı aktarmak için önce FTP ile hosting alanınıza bağlantı sağlamanız gerekmektedir. FTP bilgilerinizi bilmiyorsanız hosting hizmetinizi almış olduğunuz firmadan talep edebilirsiniz. Bağlantı işleminin ardından indirmiş olduğunuz opencart yazılımına ait dosyaları hosting alanınızın ana dizinine (httpdocs ya da public html) yükleyin. Yükleme işlemini iki farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. FTP programı aracılığı ile tüm dosyaları seçip sağ tık > yükle adımlarını takip edebilir ya da dosyanızı indirmiş olduğunuz dizin içerisinde tüm dosyalarınızı seçip sürükle bırak yöntemi ile aktarabilirsiniz.

Adım 2: Yapılandırma Ayarları

Dosyalarınızın yükleme işlemi tamamlandıysa tarayıcınızdan opencart yükleme işlemini gerçekleştirmek istediğiniz web sitesine girin. Bu aşamada sizleri resimdeki gibi sözleşme  ekranı karşılıyor olması gerekmektedir. Kurulum işleminize başlamak için devam butonuna tıklayın.

Adım 3: Dosya İzinleri

Genel olarak en çok problemin yaşanmış olduğu ekran bu ekrandır. Bu ekranda sistem yüklemiş olduğunuz dosyaların isimlerini ve yazılabilirlik durumlarını kontrol ediyor. Eğer bu ekranda uyarı almanız durumunda FTP üzerinden aşağıdaki resimde olduğu gibi dosyanıza sağ tıklayarak dosya isminizi ya da dosya yazılabilirlik iznini sistemin istemiş olduğu şeklide düzenlemeniz gerekmektedir. Düzenleme işleminin ardından devam butonuna tıklayarak sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Adım 4: Kullanıcı Bilgileri Ve Veritabanı Ayarları

Bu aşama opencart kurulumu için son adımdır. Bu adımda ilk bölümünde opencart’ın kurulmasını istediğiniz veritabanına ait bilgileri yazmanız gerekmektedir. Eğer bu bilgileri bilmiyorsanız hosting hizmetini satın almış olduğunuz firmadan öğrenebilir, eğer veritabanınız yoksa yine hizmet almış olduğunuz hosting firmasının paneli üzerinden oluşturabilirsiniz.

2. adımda ise opencart yönetimine ait bilgilerini oluşturmanız gerekmektedir.  Kullanıcı adı, şifre ve e-posta bilgisini tamamen size kalmış istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz. Bu bilgileri yazdıktan sonra devam butonuna tıklayarak kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz.

Adım 5: Opencart Install Dizinini Silme

Kurulum işleminin ardından sistem sizlere aşağıdaki resimdeki gibi  “Install Dizinini Silinmeyi Unutmayızını!” diye uyarı verecektir.

Bu işlemin çözümü çok basit. FTP alanınızda aşağıdaki gibi kurulum dosyasının olası gerekiyor. Bu dosyaya sağ tık > sil demeniz yeterli olacaktır. Artık web sitenize ürün eklemeye başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*