Servisleriniz üzerinde Plesk Panel kullanıyorsanız SSL sertifikası yüklemek oldukça basit. Birkaç adımda web siteniz için SSL yükleme işleminizi tamamalayabilirsiniz. Adım adım plesk panel SSL yükleme ve CSR kodu oluşturma.

Adım Adım Plesk Panel SSL Yükleme

Web siteniz için herhangi bir SSL sertifikası yükleyebilmek için önce Plesk paneliniz üzerinden alan adınızın yönetim sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Ardında aşağıdaki adımları takip ederek SSL kurulum işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Black Friday Nedir? (Kara Cuma Nedir?)

Adım 1:

Paneliniz üzerinden SSL sertifikanızı kurabilmeniz için ilk adım olarak SSL/TLS sertifikaları bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir.Adım 2:

Açılan sayfada var olan SSL sertifikalarınızı görüntüleyebilir ya da yeni sertifika ekleyebilirsiniz. Eğer daha önce işlem yapmak istediğiniz alan adınız için bir sertifika satın aldıysanız bu sayfada o alan adına ait sertifika ismini görüntülemeniz gerekmektedir. Sertifika kurulumu için listelenen sertifika ismine tıklayarak 4. adıma geçebilirsiniz. Eğer ilk defa CSR kodu oluşturarak sertifika almak istiyorsanız SSL/TLS Sertifikası Ekleyin Butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu butona tıklayarak aynı zamanda farklı bir sunucudaki SSL sertifikanızıda ekleyebilirsiniz.

Adım 3: Plesk Panel CSR Kodu Oluşturma

Bu sayfada iki aşamalı işlem gerçekleştirilmektedir. Aşağıdaki ilk bölümde görmüş olduğunuz alan CSR kodu oluşturmak için bilgilerin eklendiği alandır.Eğer hali hazırda işlem yapmak istediğiniz alan adı için SSL sertifikanız mevcutsa sadece sertifika adı bölümünü doldurarak sonraki adıma geçebilirsiniz. Eğer alan adınız için yeni bir sertifika alacaksanı ilk olarak CSR kodunuzun  oluşturulabilmesi için aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz alanları Türkçe karakter kullanmadan doldurmanız gerekmektedir.  Bilgilerinizi doldurmanızın ardından Talep Et butonuna tıklayarak CSR kodunuzu oluşturabilirsiniz.  CSR kodunuza oluşturmuş olduğunuz sertifika ismine tıklayarak ulaşabilirsiniz. CSR kodunuz ile SSL sertifikanızı satın aldıktan sonra sonraki adıma geçebilirsiniz.

Adım 4:

Bu adımda eğer daha önce CSR kodu oluşturduysanız Özel Anahtar Bölümü görünmeyecektir. Ancak bunun için bir önceki adımda belirtildiği gibi ilk CSR kodunuzu oluşturmuş olduğunuz sertifika ismi üzerinden işlem gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Burada gerçekleştirmeniz gereken işlem SSL sertifikasını satın almış olduğunuz firma üzerinden sizlere iletilen sertifika ve CA kodlarını eklemek olacaktır. Sertifika kodunuzu — işaretlerinin tamanı dahil olmak üzere sertifika bölümüne yine — işaretlerinin tamamı dahil olacak şekilde CA kodunuza ait kodu CA bölümüne yaptırdıktan sonra sertifika yükle butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Her iki alanda da “<” karakterlerini almayınız. Butona tıkladıktan sonra sertifika yükleme işleminiz tamamlanmış olacak ve sadece aktif etmeniz gerekecektir.

Adım 5:

Aktivasyon işlemi için Plesk Panelinizin içerisinde alan adı yönetimi bölümünden Barındırma Ayarları (Hosting Settings) bölümüne tıklamanız gerekmektedir.

Adım 6:

Açılan sayfada güvenlik bölümünden aktive etmek istediğiniz SSL sertifikasını seçerek tamam butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Böylece  Plesk Panel SSL yükleme işlemini tamamlamış olacaksınız.

Aktivasyon sonrasında SSL menüsü altından sertifilarınızı kontrol ettiğinizde en son oluşturmuş olduğunuz SSL sertifikasının kıllanım değerinin 1 olduğunu göreceksiniz. Bu sertifika farklı alt alan adlarınızda da kullanılıyorsa bu sayı daha fazla olabilir. Kurmuş olduğunuz SSL sertifikasını bağlantıya tıklayarak kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*