Günlük hayatta birçok kişinin bir program ya da bir yazılım üzerinde çalıştığını görmüşsünüzdür. Bir çoğunuz da programlama öğrenme istediği doğmuş ancak nereden başlayacağını bilmediği için vazgeçmiş olabilir. Yeni başlayan biri programlama öğrenme için nelere dikkat etmeli?

Program, belirli bir amaca hizmet eden ve kullanıcılardan almış oldukları verileri işleyerek bir çıktıya dönüştüren yazılımsal bir uygulamadır. Programlar parçadan bütüne oluşturulmuş olan bir uygulamalardır. Hiçbir program bir anda ortaya çıkmaz altında yatan çok fazla emek ve parçadan bütüne bir ilişki vardır.

Kodlama Nedir ? Kodlamanın Önemi Nedir?Karar Verme

Programlama çok geniş kapsamı olan bir alandır.  Programlama öğrenmek için önce hangi alanda çalışmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Web tasarımı mı yapacaksınız yoksa nesne tabanlı bir programlama mı önce buna karar vermeniz gerekiyor. Bu iki platform birbirlerinden bağımsız yapıya sahiptirler.

Hangi Programlama Dilini Seçmeliyim?

Bu sorunun kesin bir cevabı bulunmuyor. Gerçekleştireceğiniz işlemleri birden fazla programlama dili ile gerçekleştirebilirsiniz. Programlama alanı alternatifleri bol bir alandır. .net dilleri ile bir programlama gerçekleştirmek istiyorsanız bu sizi maddi açıdan biraz zorlayabilir. Zira Microsoft yazılım geliştirme araçlarını ücretli olarak kullanıcılarını sunuyor. Bu ücreti karşılayacak durumunuz yoksa alternatif yazılım araçlarına göz atabilirsiniz. Bu alternatifleri yine sizin hangi dalda çalışacağınız belirliyor olacaktır.

Programlama Dilini Seçtim Nasıl Öğrenmeye Başlayabilirim?

Bir programlama dilini öğrenmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli husus ezber yapmamak olmalı. Ezber yaptığınız durumlarda sistemin mantığını asla öğrenemezsiniz. Karşınıza çıkabilecek en küçük problemi bile çözemezsiniz.

İlk olarak kullanmış olduğunuz programlama dilinin syntax’ını öğrenmekten başlayın. Syntax’ları öğrenmek için internet üzerinde bulunan videolardan faydalanabilirsiniz. Ücretli olarak içerikleri satın almanıza gerek buluyor. İnternet ortamında ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz içerikler bulabilirsiniz. İçerikleri öğrenmeye başlarken adım adım ilerleyin ve günlük olarak sürekli önceki dönemlerde öğrenmiş olduklarınızı tekrar edin. Tekrar yaparken ezber yöntemi yerine öğrendikleriniz ile ilgili uygulamalar gerçekleştirmeye çalışın bu daha faydalı olacaktır. Uygulamayı geliştirirken alacağınız hatalar ve o hataların çözümü için yapacağınız araştırmalar sizlere yeni bilgiler öğrenmenizi sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Programınızı tasarlarken almış olduğunuz hataların çözümü için yabancı kaynakları mutlaka inceleyin. Yabancı kaynakların daha yararlı olacağını göreceksinizdir. Ayrıca bir problemin çözümünü birden fazla olabileceğini unutmayın. Alternatif çözümler için sürekli araştırma yapın.

Seçmiş olduğunuz alan ile ilgili olarak kafanızda mutlaka bir proje olsun. Her gün öğrendikleriniz ile bu projenin belirli kısımlarını yapmaya çalışın. Hiçbir program ya da yazılımın bir anda ortaya çıkmadığını emek ve sabır karşılığında ortaya çıkmadığını unutmayın. Küçük adımlar atarak ilerleyin. Atmış olduğunuz adımı başarıyla gerçekleştirdiğinizde motivasyonunuzun da artmış olduğunuzu göreceksiniz.

Bildiğiniz gibi programlama dilleri İngilizce tabanlıdır. Programlamaya başlamadan önce ya da programlama öğrenme süreciniz içerisinde İngilizce dil bilginizi geliştirmeye çalışın böylelikle programlama öğrenmenin çok zor olmadığını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*