Responsive kelime anlamı olarak uyumlu anlamına gelir. Kelime anlamından da anlaşılabileceği gibi responsive tasarım bir web sitesinin tasarım olarak tüm çözünürlük boyutlarına uygun tasarlanmasıdır. Özellikle bu kavram mobil cihazların gelişmeye başlamasıyla beraber daha duyulur hale geldi.

Responsive tasarım cihaz türlerine göre farklılık göstermektedir. Temel olarak 3 farklı responsive tasarım vardır. Bunlar bilgisayar, tablet ve telefon. Bir web sitesine bilgisayardan ve telefondan girdiğiniz zaman boyutların aynı olmamasından dolayı site içeriğiniz düzen görüntülenmediğini görürmüşsünüzdür. Bu görüntülenmenin sebebi web site yazılımının responsive tasarım olmamasından kaynaklanmaktadır. Responsive tasarım ile oluşturulmuş web sitelerinde özellikle mobil cihazlardan web sitelerine giriş yaptığınız durumlarda web sitesinin tasarımının mobil cihazınız ile uyumlu olduğunu görürsünüz.

Aşağıdaki galeriden ademkomurcu.com.tr web sitesinin farklı cihaz boyutlarındaki tasarımını görüntüleyebilirsiniz.

Responsive Tasarım Neden Önemli?

Günümüzde birçok işimizi mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriyoruz. Eğer web siteniz için mobil bir uygulamanız yoksa insanlar tarayıcı üzerinden web sitelerinize erişim sağlayacaklardır. Kimse web sitesine giren bir kullanıcının olumsuz bir deneyim yaşamasını istemez. Mobil uyumlu olmayan web sitelerine giriş yaptığınız zaman menülerin kaydığını, yazıların farklı bir tarafta bulunduğunu, fotoğrafların çok büyük görmüşsünüzdür. Bu siteye erişim sağlayan bir kullanıcı için olumsuz bir deneyimdir. Kimse görüntülenme problemleri yaşanan web sitesinde uzun süreli  vakit geçirmez. Web sitenize girecek kullanıcılarda güzel bir izlenim bırakmak ve erişilebilirlik anlamında kolay bir yapıya sahip olması için önemlidir.

Responsive Tasarımın SEO’ya Etkisi Nedir?

Arama motorları mobil cihazların yaygınlaşmasıyla beraber mobil uyumlu tasarımlara daha fazla önem vermeye başladılar. Web siteniz için SEO çalışması yapıyorsanız arama motorlarının mobil uyumluluğunuzu kontrol ettiğini ve mobil uyumluluk anlamında tasarımsal bozukluklar olan sayfalarınız için uyarılar ilettiğini göreceksiniz. Özellikle Google, sistemlerinde mobil uyumluluğu olmayan sitelerin sıralama anlamında geriye düşürdüğü biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*