Son bir kaç yılda akıllı telefonların yaygınlaşmaya başlamasıyla beraber adını çok sık duymaya başladık. SAR değeri sadece akıllı telefonlar için geçerli değildir. Akıllı telefonların hayatımızdaki yeri arttığı için SAR değerini telefonlar ile ilişkilendirmeye başlandı. Aslında akıllı telefonlardan öncede var olan bir kavramdır.

SAR Değeri Nedir?

Açılımı Specific Absorption Rate olan SAR’ın Türkçe karşılığı ise Özgül Soğurma Oranı. Bu oran cihazın insan vücuduna yaydığı radyasyon miktarını belirtiyor. SAR değeri karmaşık bir fonksiyon ile hesaplanmaktadır. Uzun süre yüksek SAR değerleri etkisinde kalmak insan vücudunda kalıcı hasarlara sebep olabilir.

SAR Değeri Ne Kadar Olmalıdır?

Dünyada güvenli sayılabilecek SAR değerleri farklılık göstermektedir. Günümüzde en çok SAR değerinden etkilendiğimiz cihaz akıllı telefonlardır. Akıllı telefonlar için Avrupa’da güvenli sayılabilecek limit 2.00W/kg olarak belirlenmiş olsa da Amerika’da bu limit 1.6w/kg olarak belirlenmiştir.

Yüksek SAR Değerinin Etkileri

Bir akıllı telefonun SAR değerinden olumsuz etkilenebilmeniz için telefonunuz ile çok fazla vakit geçirmeniz gerekmektedir. Telefonunuzu kullanmadığınız zaman sizlere olumsuz etkisi olmayacaktır. Özellikle telefon ile uzun süreli konuşmalar yapıyorsanız SAR değerinin kısa süreli etkilerinden etkilenmeniz muhtemeldir.

Kısa Süreli Etkileri

Telefonunuz ile uzun süreli bir görüşme yaptıysanız ya da uzun süre telefonunuz ile vakit geçirdiyseniz aşağıdaki etkilerin oluşması muhtemeldir.

  • Görüş alanında daralma
  • Baş ağrısı
  • Mide bulantısı
  • İşitme bozukluğu
  • Kulak çınlaması
  • Dikkat dağınıklığı
  • Kalp ritminde bozukluk

Uzun Süre Etkileri

Uzun süreli yüksek SAR değeri etkisinde kalmak “telefon kanser yapar” söylemini doğrular niteliktedir. Bilim adamlarına göre 10 yıl ve üzeri yüksek SAR değerine maruz kalmak cilt kanseri, beyin tümörü ve lenfoma kanserine neden olabiliyor.

Mümkün olduğunca düşük SAR değerlerine sahip cihazları tercih ederek bu durumların yaşanmasının önüne geçebilirsiniz.  Gün içerisinde uzun süreli telefon görüşmeleri gerçekleştiriyorsanız bu görüşmelerinizi kulaklık ile yaparak önlem alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*