flyers pizza coupons powell ideal gift for brother in law gamlin whiskey house coupon teaching resources for gifted and talented students air freshener coupons vivid seats 2014 coupon codes

Bir zamanların en popüler oyunlarından biri olan flappy bird oyununu bilmeyen yoktur. Peki bu oyunu Scratch ile yapmak mümkün mü? Evet, aşağıdaki adımları takip etmeniz scratch ile flappy bird oyunu yapma için yeterli olacaktır.

Flappy Bird Oyunu Nasıl Oynanıyor?

Oyunun oynanın şekli oldukça basit. Yukarıdan ve aşağıdan gelen engellere çarpmadan sahnenin ortasında bulunan kuşu uçurmanız yeterli oluyor. Akıllı telefon ve tabletlerde kuşu uçurmak için ekrana dokunmanız yeterli oluyor. Scratch ile yapacağımız oyunda ise dokunmatik bir panelin olmamasından dolayı kuşun uçması için herhangi bir fiziksel tuşun tanımlanması yeterli olacaktır.

Oyunun KodlanmasıOyunu tasarlarken ister Scratch’ın kendi kütüphanesinden ister dışarından bir karakter ve sahne ekleyerek kullanabilirsiniz.  Oyunda sabit bir sahne, bir kuş, aşağı ve yukarıdan gelecek toplam iki adet engelimiz olması gerekiyor. Engelleri düz bir çubuk olarak ekleyebilirsiniz. Biz yazımızda dışarından ekledik.

Engeller

Kullanacağımız engellerin sahnemizin en sağında olması gerekiyor.  Böylece sağdan sola doğru sürekli kaydırarak engellerimizi hareket ettirmemiz gerekecek. Engellerimiz oyunun gerçeğinde olduğu gibi yukarı ve aşağı doğru hareket etmeyecek. Sadece X ekseninde hareket edecek ve sahnenin en soluna geldiğinde gizlenecek tekrar sağ taraftan görünerek hareket edecek.

Ayını zamanda kuş olarak tanımladığımız kuklamız bu engellerden birine değdiği zaman yanmış olacağız ve oyunumuz bitmiş olacak. Bu tanımlamaları yapmak için aşağıdaki kodları yazmanız yeterli olacaktır.

Engelleri hareket ettirirken 10 adım yeterli oluyor hızlı bir şekilde ilerlemesini engellemek için bir süre bekletebilirsiniz diğer türlü çok hızlı ilerleyecektir bu süre tamamen size kalmış deneyerek karar verebilirsiniz.

Yine engelimizin her zaman aynı zaman aralığında çıkmasını istemiyorsanız rastgele bir süre içerisinde çıkmasını sağlayabilirsiniz yine bu sürenin uzunluğu size kalmış. Bu kod satırlarını hem aşağı hem de yukarıda bulunan engeliniz için yazabilirsiniz.

Kuklanın Hareketleri

Kuklamız yani kuşumuzun yukarı ok tuşuna basılınca belirli bir adım uçması ve basmadığımız zaman ise belirli bir adım yere inmesi gerekmektedir. Kuşumuz eğer yere çarpma yanmamız ve oyunumuzun bitmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kuşumuz oyuna her başlandığı zaman sahnemizde orta bölümden başlaması gerekmektedir. Aşağıdaki kod satırlarından faydalanarak kuklanız için gerekli olan kodları yazabilirsiniz. Yukarı ve aşağı hareket adım sayılarını istediğiniz gibi değiştirerek oyunu zorlaştırabilirsiniz. Yine engellerinizi kopyala-yapıştır yöntemi ile çoğaltabilirsiniz.

Scratch İle Flappy Bird Oyunu Yapma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*