Son günlerde oldukça adını sıkça duyamaya başladığımı SSL Sertifikaları hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Adını bu güne kadar duymadıysanız bile mutlaka bir web sitesine girdiğiniz zaman farkında olmasanızda dikkatinizi çekmiştir. Herhangi bir bakanın web sitesine girdiyseniz ya da herhangi bir sosyal medya sitesine girdiğiniz zaman sizlere yeşil bir adres çubuğu karşılar. Bu yeşil adres çubuğunun anlamı o sitede SSL sertifikası kullanıldığı anlamına gelir.

Nedir SSL Sertifikası ?

SSL sertifikaları kullanmış olduğunuz tarayıcı ile bağlanmış olduğunuz web sitesi üzerinde şifrelenmiş bir bağlantı kurarak verilerinizi bu bağlantı kanalından güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlar. Güvenlik seritifikaları sertifikalarının online satış yapan web sitelerinde kullanılması zorunludur. Güvenlik sertifikası olmayan web sitelerine online satış için bankalar tarafından sanal pos verilmemektedir.

 

https

SSL Sertifikasının SEO Üzerinde Etkisi Var Mı?

Bu soruyu önceki yıllarda hayır olarak yanıtlayabilirdik ancak son yıllarda en büyük arama motoru olan Google bu konuyada el atmış durumda. Google, bu ay içerisinde yayınlacak olana Chrome 70 sürümü ile birlikte güvenlik sertifikası olmayan web sitelerine giriş yaptığınız zaman kırmızı renkli güvenli değil uyarısı ile açacak. Hatırlanacağı üzere eski sürümlerde sadece güvenli değil uyarısı bulunuyordu. Google web site indexlemelerin de ise “https” (güvenlik sertifikası var anlamına geliyor ) olarak yapacağı için sertifika olmayan web sitelerinin indexlenmesi zaman alabilecek ve web sitesinin sıralamasını düşürecektir. Dolayısıyla hem web sitenizin güvenliği hem SEO  için hemde web sitenize giriş yapan kullanıcılarda olumlu izlenim bırakmanı için web sitelerinizde sertifika kullanmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*