İnternet üzerinde görüntülemiş olduğumuz web sitelerinin, e-posta adreslerinin, veri tabanlarının, video ve fotoğrafların barındırıldığı alana sunucu denir. Sunucuları veri merkezlerinde barındırılan yüksek kaynaklı özel bilgisayarlar olarak da tanımlayabiliriz. Web hosting paketleri ise sunucular üzerinde barındırılan belirli boyutlardaki alanlardır. Peki sunucu ve web hosting arasındaki farklar nelerdir ?

Sunucu ve Web Hosting Arasındaki Fark Nedir?

Sunucular, satın almış olduğumuz özellikler doğrultusunda tüm özelliklerini kullanabildiğimiz, düzenleyebildiğimiz ve yönetebildiğimiz ürünlerdir. Sunucu ürünleri kullanıcıya özel ürünler olduğu gibi kullanıcıya erişim yetkilerinin tamamını sağlayan ürünlerdir. Sunucu ürünleri yapılarına göre farklılık gösterebilir. Web sunucusunu ya da e-posta sunucu bunlara örnek olarak verilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Web hosting ürünleri ise, satın almış olduğunuz firma üzerinde ortak kullanılan sunucular üzerinde kullanıcının satın aldığı özellik doğrultusunda sunucu üzerinde kullanıcıya açılan alandır. Web hosting ürünlerinin yönetimi firmanın tanımladığı yetkiler ile sınırlıdır. Gerçekleştirmek istediğiniz işlemler firmanızın kısıtlamalarına takıldığı için gerçekleştiremeyebilirsiniz.

Bir web sitesi için en önemli konu erişilebilirliktir. Web sitenizin 7/24 erişilebilir olması çok önemlidir. Kısa süreli bir kesinti dahi SEO anlamından web sitenizde ciddi kayıplara sebep olabilir. Web hosting paketlerinde, sunucu üzerinde çok sayıda kullanıcı ve web sitesi barınmaktadır. Bu kullanıcılara ait bir web sitesinin yoğun kaynak kullanımı ya da bulunduğu sunucuyu Down etmesi doğruda o sunucudaki tüm kullanıcı ve web sitelerini etkileyecektir. Böylelikle sizden kaynaklanmayan sebeplerden dolayı web siteniz olumsuz etkilenecektir. Bu probleme servis sağlayıcınızın geç müdahale etmesi bu olumsuz etkiyi daha da arttıracaktır.

 

 

 

 

 

Bu durum sunucu ürünlerinde böyle değildir. Sunucu sizlere ait olduğu için sadece sizin web sitelerinizden kaynaklı problemler yaşanacaktır. İyi bir sunucu yönetimine sahipseniz kesintisiz olarak web sitelerinize erişimi sağlayabilirsiniz. Web sitenizin Down olması durumunda ise yönetim size ait olduğu için hızlı bir şekilde müdahale sağlayabilirsiniz. Doğru bir sunucu yapılandırması her zaman web hosting paketlerinden daha hızlı çalışmaktadır. Zira web hosting paketlerinin bulunduğu sunucularda çok sayıda web sitesi barınmaktadır.

Kimler Sunucu Almalıdır?

Yeni projeye başlıyor ya da ilk kez bir web sitesi tasarlayacaksanız sunucu satın almanıza gerek bulunmamaktadır. Başlangıç olarak satın alacağınız web hosting paketleri yeterli olacaktır. Yine sunucu yönetimi hakkında çok bilgi sahibi değilseniz web hosting paketi satın alabilirisiniz. Bu paketlerin yetersiz gelmesi durumunda sunucu ürünü satın alabilirsiniz.

Web siteniz yüksek trafiğe sahipse, kullanmış odluğunuz yazılım web hosting servisleri üzerinde yoğun kaynak tüketimine sebep oluyorsa, web siteniz web hosting paketlerinde yavaş çalışıyorsa ve en önemli servisleriniz üzerinde tüm yetkiye sahip olmak istiyorsanız sunucu satın alabilirsiniz. Sunucular profesyonel ürünler olmasından dolayı fiyat olarak web hosting ürünlerinden daha uygundurlar. Bütçenize ve gerçekleştireceğiniz yazılıma uygun olarak tercih yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*