Uzun pozlama karanlık ortamlarda ya da ışığın az olduğu ortamlarda enstantane değerini yükselterek elde edilen fotoğraflardır. Fotoğrafını çekmiş olduğunuz nesne haraketli ise çekmiş olduğunuz fotoğrafa hareket hissi katacaktır.

Uzun Pozlama Nasıl Yapılır?

Yüksek enstantaneli fotoğraf çekimi gerçekleştirebilmeniz için önce makinenizi tripod ile sabitlemeniz ya da makinenizi çekim boyunda hareket etmeyecek şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Çekim sırasında oluşacak en ufak titreme fotoğrafınızın kötü çıkmasına sebep olacaktır.

Çekim sırasında en önemli olay ise enstantane değeridir. Uzun süreli bir pozlama gerçekleştirmek istiyorsanız diyafram değerini kısıp ISO değerini de minimum seviyeye ayarlamanız gerekmektedir. ISO değerinin düşük olması bizlere grain oluşumunu düşüreceği için daha temiz bir fotoğraf elde etmemizi sağlayacaktır.

Yıldız pozlama yapmak istiyorsanız gökyüzündeki detayları ortaya çıkarmanız gerekmektedir. Bu detayları ISO değerinizi yükselterek ortaya çıkarabilirsiniz. Yıldız pozlama gerçekleştirdiğiniz ortamda 0 ışık olması ve yüksek rakımlı bir yer olması gerekmektedir. Şehir ışıklarının yoğun olduğu yerlerde yıldı pozlama ne yazık ki mümkün olmayacaktır.

 İpuçları

  • Net bir görüntü elde edebilmek için mutlaka tripod kullanmalısınız.
  • Fotoğraf çekimi için deklanşörü kullanmayın. Uzaktan kumandanız varsa kumanda ile çekimi başlatın eğer kumandanız yoksa çekim süresini 2-3 saniye olacak şekilde ayarlayıp çekimi başlatın böylelikle titreşimi azaltabilirsiniz.
  • Diyaframınızı olabildiğince açın ve ISO değerinizi düşürün. (Yıldız pozlama için geçerli değildir.)
  • Işığın yoğun olduğu ortamda çekim yapacaksanız ışığı kontrol edebilmek için filtreler kullanın.
  • Çekimlerinizi RAW formatında gerçekleştirin.

Galeriden  Örneklerini Bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*