Son zamanlarda web sitelerinde SSL sertifikası kullanım oranı arttı. Gün geçtikçe de artmaya devam ediyor. Bu artışda şüphesiz Google’ın SSL konusunda almış olduğu kararların etkili olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle birkaç yıl öncesine kadar hazırlanmış olan sitelerde SSL uyumluluğu için herhangi bir işlem sağlanmıyordu. Web siteniz için sertifika kurulumu yapmanızın ardından güvelik uyarısı almaya devam ediyordunuz. Bu uyarıyı gidermeniz için web sitenize ait  veri tabanı bağlantı yolu üzerinde “https” olarak güncelleme yapmanız gerekmektedir.

HTTP Güvenli Değil Uyarısı

Veri Tabanı Bağlantı Yolu Değiştirme Nasıl Yapılır ?

Web siteniz için bir sertifika satın alıp kurdunuz ancak sitenizi kontrol ettiğinizde “güvenli değil” uyarısı aldınız. Yaşamış olduğunuz problem veri tabanınızda kayıtlı olan bağlantı yollarınızın “http” olmasından kaynaklıdır. SSL sertifikası sonrasında bağlatılarınızın “https” olması gerekmektedir.  Verilerinizin tamamını veri tabanınız üzerinden çekiyorsanız bu düzenlemeyi gerçekleştirmek çok kolay.

Not: Bağlantıya tıklayarak web siteniz üzerinde kurulu sertifika olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Adım -1: Veri tabanımızı bilgisayarımıza indiriyoruz. (PHP MyAdmin üzerinden  dışa aktar seçeceğinden yapabilirsiniz)

Adım -2: İndirmiş olduğumuz veri tabanını herhangi bir metin editöründe açıyoruz.(Yüklü ise notepad++ öneririz)

Adım -3:  Açmış olduğumuz .sql dosyası üzerinde  ctrl + h kısayolu ile “bul ve değiştir”  fonksiyonunu açıyoruz. Bul yazan bölüme http değiştir yazan bölüme ise https yazarak tümünü değiştir butonu tıklayıp değişiklik işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu işlemin ardından yeni .sql dosyamızı kaydetmemiz gerekiyor.

Adım -4: Yeni veri tabanımızı yüklememiz için eski veri tabanımız içerisindeki verilerimizi silmemiz gerekmektedir. Yapı bölümünden ekli olan tüm tabloları seçerek “kaldır” butonuna tıklamamız yeterli olacaktır.

Adım -5: Son aşama olarak düzenlemiş olduğumuz yeni veri tabanınız yüklemek kaldı. İçe aktar bölümünden yeni veri tabanımızı içerek “Git” butonuna tıklamamız yeterli olacaktır.  Web sitenize erişim sağlayarak kontrol edebilirsiniz.

 *Bu işlemleri yapmadan önce her ihtimale karşı veri tabanı yedeğinizi almanızı öneririz.

** Bu işlem tüm bağlantı yolları veri tabanında kayıtlı olan web siteleri için geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*