Genelde kullanmış olduğumuz servislerin otomatik yedekleme servisleri bulunuyor. Ancak kimi zaman sistem tarafından alınan yedekler istediğimiz tarihlere ait olmayabiliyor ya da her ihtimale karşı kendimizde yedek almak istiyoruz. Web site yedeği almanın birden fazla yolu bulunmaktadır.

Plesk Panel Site Yedeği Alma

Plesk panel bir sunucu kullanıyorsak ya da kullanmış olduğumuz hosting paketinde Plesk panel desteği varsa yedeğinizi panel ara yüzünden alabilirsiniz. Plesk panel üzerinden yedek alabilmemiz için önce panelinize erişimde sağlamanız gerekmektedir. Ardından sayfanın sağ tarafında bulunan yedekleme yöneticine tıklayın.

 

 

 

 

 

 

Burada açılan sayfada alınacak yedekte hangi içeriklerin bulunmasını istediğiniz seçmeniz gerekmektedir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Panel ara yüzleri üzerinden alınan yedeklerin en güzel yanı ise web site verileriniz ile birlikte e-posta ve veri tabanlarınızın yedeklerinin de beraber alınmasıdır. Eğer e-posta ve veri tabanlarınızın yedeklerini almak istiyorsanız “yedekleme içeriği” bölümünden işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Daha önce hiç yedek almadıysanız “Tür” seçeneği olarak “Dolu” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Daha önce almış olduğunuz yedek varsa “Artımlı” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bu seçenek ile berber sadece en son almış olduğunuz yedek ile mevcut almaya çalıştığınız tarih arasından ki verilerin yedeğini alarak alınan yedeğe yükler ve yedekleme işleminiz kısa sürede tamamlanır.

Yine alt bölümde bulunana yedekleme ayarlarında yedeğinize dahil edilmesini istemediğiniz alanları kaldırabilirsiniz. Tamam butonuna tıklayarak yedekleme işleminizi başlatabilirsiniz.

Almış olduğunuz yedeklere yine yedekleme yöneticisinden ulaşabilirsiniz. Yedeğinizi yüklemek için yüklemesini gerçekleştirmek istediğiniz yedeği işaretleyip “Yükle” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Cpanel Site Yedeği Alma

Cpanel’den yedek alabilmeniz için yine önce panelinize giriş yapmanız gerekmektedir. Panelinize erişimde sağladıktan sonra arama bölümüne “yedekleme” yazarak hız bir şekilde yedekleme sihirbazına giriş sağlayın.

 

Açılan sayfada yedek alacağımız için “Yedekleme” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bir sonraki adımda sistem bizlere alınacak yedeğin kapsamını soracaktır. Eğer genel yedek almak istiyorsanız “Tam Yedekleme” bölümünden butona tıklayarak yedekleme işlemini başlatabilirsiniz. Eğer sadece belirli bir alana ait yedek alınacak “Kısmi Yedekleme ” bölümünden hangi verinin yedeklenmesini istiyorsanız o yedeği seçerek yedek alma işlemini başlatabilirsiniz.

Cpanel Yedek Yükleme

Cpanel üzerinden almış olduğunuz yedeği yüklemek için “Yedekleme” sihirbazına erişim sağlamanız gerekmektedir. Bu alanda yedek yüklemesi gerçekleştirileceği içim “Geri Yükle” butonuna tıklayın.

 

 

 

Açılan sayfada yüklenmesini istediğiniz alana seçerek yedek yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

FTP Üzerinden Site Yedeği Alma

Satın almış olduğunuz ürün içerisinde Cpanel ya da Plesk panel bulunmuyorsa yedelerinizi manuel olarak FTP içerisinden almanız gerekecektir.

İlk olarak FTP programları (Filezilla olabilir) ile FTP erişimi sağlamanız gerekmektedir. Panelinize giriş yaptıktan sonra web site verilerinizin barındırıldığı dizini açın. Bu dizin http/httpdoc/public_html olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

Bu klasör içerisindeki tüm dosyaları seçerek Mouse ile sağ tıklayıp “İndir” butonuna tıklayın.

 

 

 

 

 

 

 

Bu işlemin ardından verilerinizin boyutuna ve internet hızınıza bağlı olarak birkaç dakika içerisinde bilgisayarınıza inecektir. Bu işlemde veri tabanı yedeğiniz alınmamaktadır. Veri tabanı yedeğinizi paneliniz üzerinden “Veri Tabanı Web Yöneticisi” erişerek alabilirsiniz. Bu bağlantıdan faydalanarak veri tabanı yedeğinizi alabilirsiniz.

FTP üzerinden almış olduğunuz yedeği yüklemek için yine benzer bir işlem gerçekleştirmeniz gerekmektedir. FTP erişimi sağlamanızın ardından dosyalarınızın yüklenecek olduğu klasörü açmanız gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

Yüklemek istediğiniz dosyaları seçerek sürükle-bırak yöntemi ile FTP erişimi sağlamış olduğunuz programın üzerine bırakmanız yeterli olacaktır. Diğer bir yol ise programın ara yüzünden yüklemek istediğiniz dosyaları seçip Sağ Tık > yükle adımları takip ederek yükleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*