WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır  (Plesk/CPanel Olmadan)?

Günümüzde en çok tercih edilen açık kaynak kodlu web tasarım yazılımı WordPress’tir. Çoğu zaman yazılımın kurulumunu servis sağlayıcımızın bize sağlamış olduğu Plesk Panel ya da Cpanel üzerinden gerçekleştirebiliyoruz ancak her zaman servis sağlayıcıları panel sağlayamayabiliyor veya localde kurulum yapmamız gerekiyor. Peki bu durumda nasıl kurulum yapmamız gerekiyor ?

Kurulum işlemine başlamadan önce bağlantıya tıklayarak WordPress son sürümünü indirmemiz gerekiyor.  İndirmiş olduğumuz dosyaları zip formatından çıkarıp, FTP üzerinden httpdoc ya da puplic_html dizini içerisine yüklememiz gerekiyor. Dosyaları yüklerken dikkat etmemiz gereken nokta dosyaları tek klasör içerisinde olmaması gerekiyor aksi halde kurulum işlemi başlatılamaz.

Dosyaları yükledikten sonra tarayıcımızı açarak web sitemize giriş yapıyoruz. Aşağıdaki görüntünün karşımıza çıkması gerekiyor. Eğer bu görüntü karşımıza çıkmıyorsa dosyalarımız tek klasör içerisinde demektir. Dosyalarımızı ana dizine çıkarmamız gerekiyor.

Kuruluma geçmeden önce kurulumu gerçekleştirebilmemiz için veri tabanı oluşturmamız gerekiyor. Hosting hizmetini almış olduğunuz firma ile ilişime geçerek veri tabanı oluşturulması konusunda yardım alabilirsiniz. Veri tabanı bilgileriniz elinizde varsa “Başlayalım”.

İlk olarak karşımıza veri tabanı bilgilerimizi girmemiz isteniyor. Veri tabanınıza ait bilgileri yazmanız gereklidir. Sunucu kısmına “localhost” ya da web servislerinize ait ip adresini yazabilirsiniz. Bu bilgiler doğru ise “Gönder” butonuna tıklayarak kurulum işlemine devam edelim.

Bilgilerimiz doğru ise aşağıdaki ekranın karşımıza çıkması gerekiyor. Sonraki aşamada panelimize ait bilgilerimizi gireceğiz.

Açılan sayfada kullanıcı bilgilerimiz oluşturuyoruz. Parola bilginizi güçlü bir şifre ile oluşturmanızı öneririz. Kullanıcı adımızda Türkçe karakter ya da özel karakter kullanamayız. Bilgilerinizi girdiyseniz “WordPress’i Kur” butonuna tıklayarak kurulum işlemimizi tamamlayabiliriz.

WordPress kurulumu işleminin tamamlanmasının ardından yönetim panelimize giriş ekranı bizleri karşılıyor. Önceki adımda oluşturmuş olduğumuz bilgiler ile giriş sağlayabilirsiniz.

Ek olarak yönetim panelinize alanadınız/wp-admin üzerinden de ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*