Şifremizi öğrenmek için ya yazılımcınız ile iletişime geçerek şifremizi öğrenmeniz ya da yazılımcınız yoksa şifrenizi sıfırlamanız gerekecektir. WordPress şifre sıfırlama işlemini iki farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

WordPress Şifre Sıfırlama Yöntem 1:

WordPress şifresi sıfırlamanın ilk ve en basit yöntemi wordpress kullanıcı adımızın kayıtlı olduğu e-posta adresine doğrulama bağlantısı gönderilerek sıfırlama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yönetim paneline giriş sağladığımız zaman aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza gelecektir.

WordPress şifre sıfırlama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekranda  “Parolanızı mı unuttunuz?” bağlantısına tıklamanız gerekmektedir. Açılan pencerede şifresini sıfırlamak istediğiniz kullanıcı adını ya da kullanıcı adının tanımlı olduğu e-posta adresini yazarak “Yeni parola al” butonuna tıklayarak sistemde kayıtlı olan kullanıcı e-posta adresine parola sıfırlama bağlantısını gönderebilirsiniz.

WordPress şifre sıfırlama adım 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WordPress Şifre Sıfırlama Yöntem 2:

WordPress şifre sıfırlamanın ikinci yönetimi ilk yönteme göre biraz daha karışıktır. Bu yöntem genellikle şifre sıfırlamasını gerçekleştirmek istediğimiz kullanıcının e-posta adresine ulaşamadığımız dönemlerde tercih edilir. Ayrıca bu yöntemde sadece kullanıcı şifresini değil kullanıcılara ait tüm bilgileri değiştirebilirsiniz.

İlk olarak web sitenizin çalışmış olduğu veri tabanının PHP MyAdmin sayfasını açmanız gerekmektedir.Açılan sayfadan “Yapı” bölümüne tıklayarak veri tabanınızdaki tüm tabloları listelemeniz ardından “wp-user” sütununa tıklamanız gerekmektedir.

 

 

Açılan sayfada  veri tabanınızda kayıtlı olan kullanıcıların listesini göreceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek detay hangi kullanıcının bilgilerini değiştirecekseniz o kullanıcının sol tarafında bulunan “Düzenle” bağlantısına tıklamanız gerekmektedir.

 

Karşınıza çıkan ekran sadece düzenleme yapmak istediğiniz kullanıcın bilgilerinin kayıtlı olduğu ekrandır. Bu ekranda düzenleme yapacağınız kullanıcının kullanıcı adını, şifresini ve e-posta adresi gibi bilgilerini değiştirebilirsiniz.

“user_pass” kısmı kullanıcı şifrenizin tanımlı olduğu kısımdır. Bu bölümde şifremizin karmaşık yapıda olduğu dikkatinizi çekmiştir. Bunun sebebi şifrenizin “md5” şifreleme yöntemi ile şifrelenmesinden kaynaklıdır.“user_pass” bölümünün sağ tarafında bulunan “Değer” içerisindeki kayıtlı şifreyi silerek güncellemek istediğiniz şifreyi yazın ardından  “İşlev” alanına tıklayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

Açılan listeden “MD5” karakter şifreleme yöntemini seçerek “Git” butonuna tıklamanız şifrenizin değiştirilmesi için yeterli olacaktır. Kullanıcıya ait diğer bilgileri de güncelleyebilirsiniz. Şifre kısmı dışındaki diğer alanlar için “md5” kodlaması yapmanıza gerek bulunmuyor. İşlev bölümünde herhangi bir değişiklik yapmadan değişiklik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*