hp coupons december let's dish coupons 2015 ole miss gifts lowes online coupon april 2013 h&r block tax software 2014 coupon

Son yıllarda “yapay zeka” kavramını çok sık duymaya başladık. Birçoğumuz yapay zekanın ne olduğunu bilmese farkında olmadan yıllar önce yapay zeka ürünlerinden faydalanmaya başladı. Yapay zeka denince aklınıza hemen bilim kurgu filmlerindeki ürkütücü sahneler gelmiş olabilir ama durum aslında o kadar da ürkütücü değil. Ancak herkes bu kadar iyimser düşünmeyebiliyor örneğin  Elon Musk bu konuda kötümser. Peki yapay zeka nedir?Nesnelerin Haberleşmesi

Yapay zeka, canlı olmayan nesnelerin insan gibi davranış sergilemesi olarak tanımlanabilir. Canlı olmayan bir nesne nasıl insan gibi davranış sergiliyor olabilir diye içinizden sorguluyor olabilirsiniz. Aslında cevabı çok basit.

Günümüzde kullandığımız elektronik cihazların üzerinde çok sayıda sensörler bulunmakta ve bir şekilde kullanıcılardan girdi almaktalar. Alınan bu veriler insanlar tarafından hazırlanan algoritmalar sayesinde makine tarafından yorumlanarak bir sonraki işlem ya da bir sonraki adım için karar vermektedir. Bu işlem makine tarafından yapıldığı için yapay zeka olarak adlandırılmaktadır.

Böylelikle web 3.0’ında yardımıyla makineler birbirleri ile haberleşmelerine ve birbirlerine veri akışı sağlanmasına olanak sağlıyorlar. Bu olay her ne kadar kolay bir işlem gibi görünse de temelinde çok sağlam bir algoritmanın olması gerektiğini hatırlatma yarar var

Yapay Zekayı Nerelerde Kullanıyoruz?

Yapay zeka ürünlerini kullanmaya yakında zaman içerisinde farkında olmadan kullanmaya başladık. Sosyal hayatta olsun ya da iş hayatında olsun birçok farklı alanda hayatımızda yer edinmiş durumda.

Yapay zeka kullanımına ilk örnek olarak sesli asistanları verebiliriz. Siri ile başlayan bu süreç diğer firmalarında kendi asistanlarını çıkarmasıyla popüler duruma gelmiş durumda. Bu asistanlar sayesinde yardıma ihtiyaç duyduğumuz her konuda yardım alabiliyoruz.

Bir başka örnek olarak ise video ve ses içerik platformlarını verebiliriz. Netflix’te izlediğimiz dizilere benzer filmlerin sürekli karşımıza çıkması ya da spotify’da dinlediğimiz müzik türlerine benzer şarkıların çalması tamamen yapay zekanın ürünleridir.

Daha bir uç örnek vermek gerekirse başta Tesla olmak üzere diğer otomobil üreticilerinde üzerlerinde çalıştığı sürücüsüz araçlar yapay zeka nedir sorusunun en basit örneği olarak gösterilebilir.

Özetlemek gerekirse yapay zeka hayatımızın birçok alanına girmiş durumda. İnsan hayatına etkileri konusunda farklı görüşler olsa da şuan için her şey yolunda gibi görünüyor. Gerisini zaman bizlere gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*